Tüp bebeğin garantisi var mı?

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri’ konulu seminer düzenlendi. Söyleşiye özellikle anne adayları yoğun ilgi gösterdi. Söyleşide Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çepni katılımcıları konuyla ilgili bilgilendirdi.

Bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin doktora başvurması konusunda katılımcıları uyaran Çepni, gebelik düşünen anne adaylarının genel sağlık kontrollerini yaptırmalarını ve olabildiğince normal bir kilo ile hamileliğe hazırlanmalarını tavsiye etti. Kadınlarda özellikle yaş faktörünün hamilelik önünde önemli bir faktör olduğunu dile getiren Çepni, 43-44 yaştan sonra hamileliğin tam anlamıyla mucize olduğunu söyledi.
Çepni, kadınlarda görülen ve hamilelik önünde büyük engel oluşturabilen miyom ve poliplerin de iyi bir şekilde tedavi edilmesinin altını çizerek, çikolata kisti olan kadınların zorunlu kalmadıkça ameliyat olmaması gerektiğini ifade etti. Tüp bebek, aşılama ve basamak tedavi yöntemlerinin nasıl uygulandığını katılımcılarla paylaşan Çepni, tek yumurtanın bile kadınlarda mucizeler yaratabileceğini söyledi.

Çepni; “Tüp bebek yönteminde umut var, garanti yok” diyerek, aileleri umut tacirlerine karşı da uyardı. Tüp bebek merkezlerinin iyi seçilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. İsmail Çepni konuyla ilgili şunları söyledi:

“Tüp bebek tedavisinde yüzde 80 başarı oranı veya mucize vardır, diyemeyiz. Mucize Allah’tandır. Bu yöntemde yüzde 1 bile bir şanstır. Çiftler her duyduğuna inanıp, para harcamayoluna gitmemelidir. Tedavi göreceğiniz merkezde size hasta olarak mı, insan olarak mı muamele yapıldığına bakın. Her aradığınız da ulaşabileceğiniz, eviniz gibi hissedebileceğiniz merkezleri tercih edin.”

Seminerde, Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği Toplantı Koordinatörü Mukadder Adil katılımcılara dernek çalışmalarını anlatarak, Tüp Bebek başarı hikayelerinden örnekler verirken, seminer sonunda Prof. Dr. Çepni de katılımcıların sorularını yanıtladı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir