Tümörü uyuttular!

İngiliz bilim insanları, yeni geliştirilen bir ilacın tümörü “uyutup” yayılmasını engellediğini açıkladı. İlacın denendiği kanser hastalarının ömrü 2 yıl uzadı.

İngiltere’de, Mount Vernon Hastanesi’nde yapılan testlerde, yeni bir ilaç sayesinde kanserin yayılmasının engellenebileceği, başka deyişle tümörlerin uyutulabileceği saptandı. “Aflibercept” adlı füzyon proteini, bazıları ileri safhada ve kemoterapi görmüş olan bağırsak kanserli 1400 hastada denendi. Bu hastaların yaşam sürelerinin ortalama 2 yıl uzadığı belirlendi.

Bilim insanları, bu proteinin gelecekte başka kanser türlerine yakalanan hastalarda da denenebileceğinin altını çizdi. Çalışmalarının sonuçlarını Klinik Onkoloji adlı yayın organında değerlendiren Dr. Rob Glynne Jones, bu proteinin, bağırsak kanserli hastalarda konvansiyonel ilaçlara oranla hastalığın sıçramasını engelleyerek daha etkili olduğunu vurguladı. Jones, “Çok olumlu sonuçlar aldık. Araştırmaların kapsamı genişletilmeli” dedi.

ABD’de kullanılan ve Avrupa’daki bazı ülkelerde onay beklenen aflibercept, kemoterapinin yanı sıra 30 dakika süreyle vücuda zerk ediliyor. 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir