SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Tükenmişlik Sendromu Hakkında Bilgi

Tükenmişlik Sendromu Hakkında Bilgi

Bazı kişilerin ruhsal bozukluk olarak da adlandırdığı tükenmişlik sendromu aslında hiçte ruhsal bir bozukluk degildir. Bazı kişilerin yapılarında daha kolay ortaya çıkan ve sıklıkla depresyonla karıştırılan bu olayın belirtilerinde benzerlik dikkat çeker. Kişinin depresif duygulanımının da mevcut olduğu tükenmişlik sendromu depresyondan farklıdır. Tükenmişlik sendromu yaşayan bir kişi durumu yaşadığı ortamdan uzaklaşıp farklı bir ortama geçtiğinde duygulanımı değişebilir.

Tükenmişlik genel anlamda insanın iş yaşamında ihtiyacı olan doyuma sahip olamaması sebebiyle tüm yaşantısına yayılabilen bir yaşam enerjisinde tükenme durumu olarak algılanabilir.

Tüm yaşam enerjisini iş hayatından karşılayan bir kişi başka alanlarda beslenmeyi göz ardı edden ve sosyal yaşamı neredeyse hiç olmayan çok hırslı ve başarılı kişilerde daha sık görülür. Kişinin iş yaşamında çalıştığı kuruma verdikleri ve aldıklarının birbiriyle dengede olmaması durumuna örnek verilebilir.

Tükenmişlik sendromundan uzak kalmak için belirli şeyler yapılabilir. Mesela yaşama kuvvetli sarılabilir, yaşama güçlü bakabilir ve yaşamdan keyif alabilir. Ayrıca ruhsal ihtiyaçları karşılamayı da ihmal etmemek gerekiyor. Yaşamla kavga halinde olmamak da cabası olarak gösterilebilir.

Kaynak: Milliyet

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir