Tübitak Hakkında

Tübitak Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

TÜBİTAK 1963 yılında kurulmuştur. En önemli görevi Arge çalışmaları yaparak bu bilimsel çalışmalara destek olmaktır. Ülkenin bilimsel gelişimini sağlayan bu kurumun ülkemize yararı inkar edilemez düzeydedir.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulunun kısaltılmış halidir TÜBİTAK. TÜBİTAK çalışmalarıyla tek bir amaç gütmektedir: yaptığı çalışmalar sonucu gelişmekte olan ülkemizi bilim ve teknoloji alanında gelişmiş ülkeler arasına sokmaktır.

Tübitak Soruları

Ülkemizde son yıllarda bu alanda büyük başarılara imza atılmış ve günden güne yapılan araştırmalar ve sonuçları daha da elle tutulur hale getirilmiştir. Tabi ki bu işlerin neredeyse tamamı büyük bütçelerle yapılmaktadır. Bu nedenle bu işlere yapılan yatırımlar arttıkça gelişmeler ve ortaya çıkan sonuçlarda, yeni buluşların sayısı da artacaktır. TÜBİTAK çalışmalarını araştırma geliştirme üzerine yani Ar-Ge üzerinden izlediği yolla yapmaktadır. Bunu yolla ülkemizin dış ülkelerde bilim ve teknoloji alanında izleyeceği siyasete ışık tutmaktadır.

Tübitak Bursu

Ayrıca tüm yurtta çeşitli kitap ve dergiler yayınlayarak tüm halkı bilgilendirmeye çalışmaktadır. Tüm yurt içi ve yurt dışında bilimle uğraşan öğrencilerimize burs imkanı sağlarken yapılan yeni icatlar ve alınan başarılar sonucu çeşitli ödüllendirmeler yapmaktadır. Bunları yaparken en büyük amaç ise yapılan çalışmaların artırılmasına yönelik hem de dış ülkelere karşı bu alanda iyi olduğumuzun gelişerek geldiğimizin kanıtını göstermektir.

Tübitak Olimpiyat

TÜBİTAK ülkemizde 1963 yılında ülkemizde planlı ekonomiye geçiş ile birlikte kurulmuş olup doğa bilimlerini ve araştırmacı kişileri ve kişilikleri geliştirip bu alana özendirerek bilimsel ve teknoloji alanında gelişmeler sağlamaktır. Belli başlı bazı alanlar da çeşitli komiteler kurulup bu alandaki öğrenciler öncelikle incelenmeye alınmıştır. Zaman içinde pek çok teknolojik açıdan enstitüler kurularak daha da gelişmesi sağlanmıştır. İlk başlarda Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu olan adı 2005 de çıkarılan bir kanun ile Teknolojik Araştırma Kurumu olarak değiştirilmiştir.

Tübitak Adresi

Bu kurumun bir adet başkanı ve iki adette başkan yardımcısı bulunmaktadır. Günümüzde kuruma sayın Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK başkanlık etmektedir. Başkan yardımcılıklarını ise sayın Prof. Dr. M. Arif ADLI ve sayın Dr. Kıvanç DİNÇER yürütmektedir.

Tübitak İletişim

Kurum Adı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)

Internet Sitesi

http://www.tubitak.gov.tr/

Telefon

+903124685300

Faks

+903124277489

E-Posta

[email protected]

Yazışma Adresi

Tunus Caddesi No:80 Kavaklıdere

06100 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir