Trafik Sigortası Sorgulama

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası her araç sahibi tarafından yaptırılması yasalar tarafından zorunlu kılınmış bir işlemdir. Bunu yaptırmayan araçların cezaya tabi tutulacağı ve bu cezanın da aracın trafikten men edileceği cezası yasalarca belirtilmiş olup uygulamaya konulmuştur.

Trafik Sigortası Hesaplama

Bu sigorta poliçesinin amacı kara yolları üzerinde araç kullanan herhangi bir kişinin bir kaza esnasında kendi aracına değil de çevresinde ki araçlara verdiği zararlara karşı yani 3. kişilere verilen zararlara karşı sorumluluğunun garantiye alınması için yaptırılan poliçedir. Tabi bu sigortanın da belli limitleri bulunmaktadır. O limitlere kadar olan masrafları karşılarken diğerlerini yine kaza yapan taraf karşılayacaktır. Kara yolları üzerinde yapılan herhangi bir polis çevirmesinde araçta bulunması zorunlu olan belgelerden olan ehliyet, ruhsat gibi belgelerin yanı sıra sigorta poliçesi de bulundurulmak zorundadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası poliçelerinin süresi 1yıl olup ödenecek meblağ ise sabitlenmişti. Ancak günümüzde yapılan yeni düzenlemelerle prim miktarları sigorta şirketlerine bırakılmış olup bazı ana kriterler üzerinden değerlendirilerek karar verilmektedir. Zorunlu trafik sigortası ile kasko birbirine karıştırılmamalıdır. Zorunlu trafik sigortası sadece kaza yapan araçlarda 3.şahısların zararını karşılamakla yükümlü olup araç sahibinin zararını karşılamaz. Araç sahibinin masrafını karşılayan ise kaskodur. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan sürücülere ise pek çok yaptırım uygulanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Şartları

Araçta zorunlu trafik sigortası bulunmuyor ise bu durumda araç trafikte yakalandığı anda bağlanır ve trafikten men edilir. Ayrıca trafik sigortası bulunmayıp kaza yapan sürücüler için ise kaza masrafları yine karşılanır fakat tüm masraflar yasal faizi de üzerine eklenerek kaza yapan sürücüye ödetilir. Ayrıca yine araç da trafikten men edilir.

Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortasını zamanında yaptıran sürücüler eğer araçlarından hasar yoksa hasarsızlık indirimi olan %10luk indirimden faydalanabilecekler. Eğer zamanında yaptırmazlarsa sadece %10luk indirimi kaybedecekler ve normal prim ücreti ne ise onu ödemek zorunda olacaklar. Bir ayı geçmesine karşın hala sigortasını başlatmamış sürücüler ise gecikme süresine göre zamlı tarife üzerinden primi ödemek durumunda kalacaklar.

 

Trafik Sigortası Sorgulamak İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir