Tiryaki akciğeri öldürdü

“Sistik fibrosis” hastalığı nedeniyle solunum yetmezliği yaşayan İngiliz Jennifer Wederell’e bir yıl önce akciğer nakli yapıldı. Ancak 27 yaşındaki Wederell nakilden sadece bir yıl sonra akciğer kanserinden hayatını kaybetti.

Yapılan araştırma sonucunda Wederell’e günde 20 adet sigara içen ve hayatını kaybeden bir tiryakinin akciğerinin nakledildiği ortaya çıktı.

Jennifer Wederell’in eşi David “Nakil beklediğimiz için evlilik tarihimizi 2 yıl erteledik. Operasyondan sonra ise hemen evlendik. Tiryaki birinin ciğerini naklettiklerine inanamıyorum. Hastaneye dava açacağız” diye konuştu. Wederell’in akciğer kanserinden ölmesi ailesini şoke etti.

Uzmanlar  sigara tiryakisi bir kişinin akciğerinin nakil için uygun olmadığını söylüyor. Uzmanlar “Karaciğer ve böbrek nakillerinden dokudan örnek alınıyor. Kalp ve akciğer nakillerinde ise durumun biraz daha hassas. Dokunun dışında ayrıca donörün ailesinin de tıbbi hikayesine, yaşam tarzına bakılıyor” diyor.

*Tüm bağışlanan organların hastalık riski taşıyıp taşımadığına dair en az iki kez araştırılma yapılması gerekiyor.
* Karaciğer ve böbrek nakillerinde doku örneği alınıyor. Ancak kalp ve akciğer nakilleri ayrı bir hassasiyet gerektiriyor. Donörün ailesinden daha önceden geçirdiği hastalıklar ve yaşam tarzıyla ilgili bilgi alınması şart.
*İngiltere’de yapılan araştırmaya göre nakil için sigara içmeyenlerin akciğerleri içenlere göre daha güvenli. Fakat sigara içmiş birinin akciğerini alan kişinin ölme riski, organ beklerken ölme riskine göre daha az.
*Nakil hastalarının, organın kanser riski taşıyıp taşımadığı konusunda önceden bilgilendirilmesi gerekiyor.
*İngiltere’de 230’u akciğer nakli olmak üzere 7 bin 500 kişi organ nakli bekliyor. Her yıl 1000 İngiliz ise organ nakli beklerken hayatını kaybediyor.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir