Tırtıl alerjisi tedavisi

Son zamanların en çok konuşulan ve en çok korkulan alerji hastalıklarından birisi olan tırtıl alerjisi, özellikle adalarda ve adalar gibi müşabih ortamlarda yaşayanları tehdit ederek sağlık için endişe yaratmaktadır. Tırtıl alerjisinin nedenleri, korunma yolları ve tedavisi hakkında Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak bizleri aydınlığa kavuşturuyor.

Tırtıl alerjisi vakalarının son zamanlarda sıkça ortaya çıkması kamuoyunda ciddi endişelere yol açmıştır. Tabak, tırtılın alerjenler arasında bulunduğunu ve uzak durulması gerektiğinden bahsetti. Alerji yapan tırtıl çam ağaçlarında yaşamaktadır. Çam ağaçlarının fazla olduğu bir bölgede yaşıyor ya da tatil amaçlı orada bulunuyorsanız tırtıl alerjisine karşı çok dikkat olmalısınız.

Tırtıl, larva dönemindeyken alerji geliştirme potansiyeline sahip olmaktadır. Tırtılın kılları ile temas ederseniz tırtıl alerjisine yakalanırsınız. Bu nedenle çam ağaçlarından uzak durmalı, çam ağaçlarının sık bulunduğu bölgelerde piknik yapılmamalı, bölgeye gitme mecburiyeti olan çalışanların 24 saat yanlarında ilaç bulundurmaları ve tırtıl görüldüğünde temastan kaçınmaları önerilir.

Tırtıllar ile temas kuran kişilerde alerjik cilt hastalıklarının görülmesi kaçınılmaz olur. Bu zamana kadar tırtıl ile temas eden kişilerde egzama ve kurdeşen gibi cilt hastalıklarının oluştuğu gözlenmiştir. Ayrıca tırtıl alerjisi temas dışında rüzgar ve hava yolu ile de ortaya çıkmaktadır.

 

Tırtıl alerjisinin tedavisi

 

Temas ile ortaya çıkan tırtıl alerjisi için haricen cilt kremleri kullanılabilir. Aynı zamanda oral yolla kaşıntı giderici ilaçlarda kullanılabilir. Bu tip tedavi seçenekleri tırtıl alerjini ortadan kaldırmaya yetecektir.

Tırtıl alerjisi hava ve rüzgar yolu ile bulaşmış ise daha çok gözde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar diyen Tabak, bunun içinde göz damlaları ve oral yolla alınan alerji ilaçlarının yeterli olabileceğini söylüyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir