Tiroid Bezi

Tiroid Bezi Nedir

Tiroidin vücudumuz için önemi çok büyüktür. Tiroid içinde salgılanan tiroid hormonlarının düzenli ve yeterli bir seviyede bulunması vücut yapısı ve gelişimi için oldukça önemlidir.

Tiroid

Kanda yeterli miktarda tiroid hormonu seviyesinin oluşması gerekmektedir. Tiroid hormonlarının fazlalığında ise tiroit büyümesinin sonucu olan guatr meydana gelir.  Tiroit hormonunun vücudumuzdaki asıl görevi hücrelerde oluşan enzimleri çoğaltarak artmasını sağlayarak metabolizma olaylarına hız vermek ve enerji üretimini hızlandırmaktır. Tiroit bezinin az çalışması tiroit hormonun yeterli seviyede yapılıp kana verilememesi durumudur ki bu sıklıkla görülen bir tiroit rahatsızlığı çeşididir. İlk doğan bir bebekte tiroit hormonlarına rastlanır.

Tiroid Kanseri

Anne adaylarının hamilelik sürecinde iyot alımını yeterli derecede yapılandırmaları oldukça önemlidir. Hamile anne adaylarına doktor tarafından iyot eksikliğini gidermek amacıyla ek takviye iyot içerikli kapsüller önerilmekte ve kullanmaları sağlanmaktadır. Bu da bize gösteriyor ki daha bebeklerin doğmadan önce yani anne adaylarının hamilelik sürecinde iyot eksikliğini tamamlamak ve yeterli seviyede bulundurmaları gerekliliği vardır. Doğuştan tiroid bezinin bulunmadığı bebekler bulunabilmektedir. Hastalık doğumu takip eden ikinci altı ay içinde fark edilebilmektedir. Belirtileri arasında bebeğin vücuda oranla başı büyüktür, alın dar, burun kapakları geniş, gözler birbirinden uzakta, göz kapakları şiş ve buruşuk ağız açık, dudaklar iri, ses kalın ya da kısıktır.

Tiroid Nodülü

Genellikle bebeklerdeki görüntü birbirleriyle aynı özellikleri gösterebilmektedir. Doğuştan tiroit bezinin gelişmemiş olması sebebiyle bebeklerde zeka geriliği, hareket kısıtlığı, davranışlarını belli edememe gibi ortak belirtiler görülür. Bu bebeklerde erken tanı konulur ve tedaviye başlanır ise oldukça olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Yine tiroit bezinin fazla çalışması da çeşitli rahatsızlıklara sebep teşkil edebilmektedir. Bunun en sık rastlanan çeşidi ise zehirli guatr denilen hastalıktır. Bu hastalık genellikle orta yaş seviyesinde bulunan kişilerde daha fazla görülmektedir. Kadınlarda zehirli guatr hastalığı erkeklere oranla daha fazla görülebilmektedir. Hastalığın oluşumu ve ne sebeple gelişim gösterdiği henüz bilinmemekle birlikte araştırmalar ve gelişmeler sürdürülmektedir.

Tiroid Belirtileri

Guatr belirtilerinin en önemlilerinden olan hastanın gözler dışarı doğru fırlamış olmasıdır. Gözlerde ve göz yapısında oldukça belirgin bir farklılık bulunmaktadır. Yine hastanın kalp atışında yükseklik görülür. Çarpıntı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı çekerler. Tiroit hastalarında görülen genellikle sık acıkma ve yık yemek yeme alışkanlığıdır. Ama buna karşın yine de zayıflarlar ve aşırı bir şekilde terlerler. Tiroid hastalığının tanısının konulabilmesi için hastanın öncelikli olarak bir klinik ortamda doktor kontrolünden geçirilmesidir.

Tiroid Tedavisi

Yapılacak tanda tiroit hormon miktarına göre uygun tedaviye başlanması en gerekli yöntemlerdendir. Tiroit tedavisi oldukça uzun sürebilecek bir tedavi sürecinde bulunulması gerekliliği vardır. Tedavideki kullanılan ana yöntem öncelikle ilaçlar kullanılarak hastanın rahatlaması ve gevşemesi sağlanarak ve hastanın tiroit bezi faaliyetlerinin normale dönüşebilmesi için gerekli seçenekler değerlendirilerek uygulanır ya da gerekli bir cerrahi operasyon varsa bu tiroid ameliyatının yapılması gerekliği de bulunabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. doğustan sol tiroid bezimin olmadığını raslantı sonucu öğrendim.küçük bir nodül olduğunu soylediler.testler normal,sorun yok dediler.yalnız bende de doğutan gelen bir sinirli olma durumu var.zaten sinir nedenlerini araştırırken tirodin etkılediğini öğrendim.doktorum alakası yok dedı..ama ben hala emın değilim.sık yemek yerım ve aç kalamam..ve bu aralarda da ciddi anlamda saç dökülmelerım başladı…ruh dengem sürekli değişir …tekrar doktora gideceğim ama bunlarda belirti olabilir mi diye sizden fıkır almak istedim…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir