Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavi

Sıklıkla görülen tırnak rahatsızlıkları üç şekilde ayrılır. Hepsi genellikle tırnak batması olarak bilinir. Ancak görünüm olarak tırnak batmasına benzese de çeşitleri başkadır. Bu hastalıklar; Dolama (paronihia ) yani tırnak yatağı iltihabı, tırnak yatağının tırnak tarafından yırtılması, tırnak mantarı ( onychomykose )’ dir.
Halk arasında dolama olarak bilinen hastalık türü paronihia; tırnak bölgesinde meydana gelen herhangi bir darbe ya da yaralanma sonucu oluşur. Bu bölgede iltihaplanma görülür. Yaralanma sonucunda bölgedeki tırnak kenarı kısımlarda mikroplar, bakteriler, virüs ve mantarlar üremeye başlar. Bu mikrop ve türevlerinin deriden içeri girmesi ile bölgede iltihaplanma görülür. Bölgenin önce deri kısmında kızarıklık görülür, daha sonra ağrı, şişme gözlemlenir. Şişmenin ağrılarının artmasını takip eden süreçte iltihap akışı gözlemlenir. Temizliğine ve tedavisine önem verilmezse kokma yapabilir. İlerleyen dolama sorunlarında tırnağın atması, çıkması gözlemlenir.

Tırnak Batması İlacı

Bayanların sıklıkla yaptırdığı manikür bakımı bu hastalığı tetikler. Tırnak yanlarının törpülenmesi ve kalıntıların toparlanması, o bölgede bakteri oluşumuna neden olur. Ayrıca manikür yaptıran kişi kadar yapan kişide tehlikededir. Manikür yapan kişilerin mutlaka eldiven kullanması gerekir. Tırnak etrafında kızarma görülmesi halinde hemen müdahale etmek en doğru olandır. Şişkinliğin beklenmesi iltihaplanın yaygınlaşmasına sebebiyet verir. Siniliot sargısı ve sefa kremi en yaygın kullanılan tedbirler arasındadır. Kişide dolamanın sık tekrarlaması durumunda, dolamaya sebebiyet veren mikrobun teşhisi için biyopsi yapılır ve mikrobun yok edilmesi yönünde antibiyotik tedavisi uygulanır.

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnağın ete batması durumu ise tırnağın büyüme sırasında yatağı dışına taşma göstererek ya da, tırnak büyürken ters dönerek içe doğru uzaması durumudur. Tırnak batmasının en büyük nedeni dar ayakkabı kullanımıdır. Dar burunlu ayakkabılar da sebebiyet vermektedir. Tırnak batmasının bir diğer nedeni ise tırnağın darbe almasıdır. Sürekli ayakta çalışan kişilerde, ya da genellikle futbolcularda sık rastlanan bir hastalıktır. Genellikle ayağın başparmağının tırnak yatağı bölgesinde rastlanır. Tırnağın büyümesi batık sonrası durmadığından bu hastalık meydana gelir. Tırnak baskı yaparak kendi yatağından çıktığında uzamasına ara vermez ve baskı ile kendine yol açmaya çalışır. Bu durumda baskı yaptığı bölgede şişme ve iltihap toplanmasına neden olur. Tırnak kenarlarının derinin altında kalmasına caro luxurians adı verilir. Bunun açıklaması ise serbest şekilde gelişme gösterendir.
Şeker hastalarında tırnak batması daha büyük sorun haline gelmektedir. Çünkü hem ağrıyı zamanında hissetmediğinden iltihaplanmaya kadar ilerlemesine zemin hazırlanmaktadır. Hem de geç yara iyileşmesi durumu olduğundan bakteri ve mikropların yaygınlaşması için daha elverişli ortam hazırlanmaktadır. Enfeksiyon sonucu şeker hastalarında kaçınılmazdır. Bu nedenle en başta ayak bakımına temizliğine önem verilmeli ve ayakkabı seçimini doğru yapmak gereklidir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer

Tırnak batması hastalığında ağrı ve şişme en büyük belirti olmakla birlikte tırnağın batma yapan kısmında sararma meydana gelir. İlerleyen durumlarda iltihap toplanması ve iltihap akması gözlemlenir. Uzman tarafından teşhis koyulduktan sonra mantarlar belirlenir ve harici veya dâhili antibiyotik uygulamasına geçilir. Çok ilerlemiş tırnak batması durumlarında ise tırnağın alınması için ameliyat yapılır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir