Tıkalı damarı ameliyatsız açtılar!

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde uzun dönem yüzde 100 tıkalı kalan koroner kalp damarı ameliyatsız bir şekilde açıldı.

Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Erkan Ayhan ve Yrd. Doç. Dr. Turgay Işık, tarafından gerçekleştirilen işlem, ameliyat gereksinimi olmadan klinikte başarılı bir şekilde uygulandı.
Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyes Yrd. Doç. Dr. Ayhan, Türkiye’de belirli kalp merkezlerinde uygulanan işlemin, Balıkesir’de ilk kez üniversite hastanesinde uygulandığını söyledi. Bu işlemin uzun dönem koroner damarları tam tıkalı kaldığı halde canlılığını korumuş kalp dokusuna sahip bireylerde yapıldığını bildirdi.

Hastalarda inatçı göğüs ağrısı gibi yakınmaları gidermeye faydalı olan bu yöntemin, bilinen stent işleminden farklılıkları olduğuna işaret eden Ayhan, hastaya genel anestezi verilmediğini ve hastanede kalış süresinin operasyona göre daha kısa olduğunu vurguladı. Hastaların fazla vakit kaybetmeden bu işlemi yapan kliniklere başvurmasının önemine değindi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir