Televizyonun çocuğa zararları nelerdir

Uzmanlar 3 yaş altı çocukların televizyondan uzak durması konusunda anne-babaları uyarıyor. Yaramazlık yapan, sürekli ağlayan yada iş yapmanızı engelleyin çocuklarınızı televizyon karşısına oturtmak çok sakıncalı. Saatlerce televizyon karşısında kalan çocukta konuşamama, iletişim bozukluğu yaşama, miskin, sorumsuz, yaratıcılığı olmayan, asasosyal ve yeme bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir; televizyon izlemenin çocuk üzerindeki etkileriyle ilgili şu bilgileri verdi:

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda, televizyon izleyen çocukların izlemeyen çocuklara göre beyin gelişimleri geri kaldığı gözlenmiştir. Televizyonun, 2 yaş altındaki çocukların konuşmasında ciddi sorunlar yaratarak dikkat dağınıklığı, konuşma bozukluğu, iletişimsizlik ve içine kapanıklılık meydana getirdiği de uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Çocuğunuza yemek yedirirken dikkatini dağıtmak için televizyonu açmak doğru bir davranış değil. Aynı zamanda çocuğunuz oyun oynarken arka planda televizyonun çalışmasıda uygun bir davranış değildir.

Çocuğunuzla zaman geçirip ona masal okuyun

Çocuğunuza 3 yaşına kadar televizyon izletmeyin. Bunun yerine onunla oyunlar oynayıp masal okuyun. Çocuğunuzun beyin gelişiminde bir sorun olsun istemiyorsanız ona olan yaklaşımınıza, davranışınıza ve ilginize dikkat etmelisiniz. Çocukla konuşma, ona masallar anlatma, oyunlar oynama, birlikte parka gitme gibi yapabileceğiniz bir çok faaliyet varken neden televizyon izletesiniz ki?

Eğitim programlarını izletin

Televizyon yasağı sadece3 yaşına kadar geçerli değil. Daha sonrasında da sadece  eğitim amaçlı programları izletin. Çocuğunuzu, yanlış bilgileneceği sakıncalı programları izlemesinden uzak tutun.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir