Tedbirler tedaviden önemli!

Kaşıntı, adet döneminde veya ilişki sırasında ortaya çıkan kötü kokular, renkli akıntı…

Kaşıntı, adet döneminde veya ilişki sırasında ortaya çıkan kötü kokular, renkli akıntı, yanma ya da ağrı, vajinal enfeksiyonların en belirleyici bulguları. Hemen her kadın hayatının belli dönemlerinde bu enfeksiyonlarla karşılaşıyor

 

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Tolga Ergin, vajinal enfeksiyonlar hakkında bilgi verdi: “Vajinanın  özelliği, bölgenin zararlı bakterilere karşı savunmasında bizzat bakterilerin görev alması. Laktobasil adı verilen ve asit ortamda üreme özelliğine sahip  bakteriler,  enfeksiyon yapabilecek diğer bakterilerin çoğalmasına engel olur. Bu amaca yönelik olarak vajina duvarındaki  hücreler içerisinde östrojen hormonu sayesinde depolanan glikojen, şekere sonra da laktik asite dönüşür.

 Asit ortamı ve enfeksiyon ilişkisi Asit madde, vajinanın asit ortamının devamını ve laktobasillerin çoğalmasını sağlar.  Laktobasiller azaldığında vajinanın asit ortamı bozulur ve enfeksiyon gelişir.

Bir miktar akıntı normal Üreme çağındaki her kadında bir miktar şeffaf, kaygan ve kokusuz akıntı olur. Normal kabul edilen bu sıvıya fizyolojik vajinal akıntı denir. Bu akıntı; renksiz ve kokusuzdur, kaşıntı, irritasyon yapmaz. Fizyolojik vajinal akıntı, adet periyodu içinde yumurtlama gününe yaklaştıkça artma eğilimindedir. Yumurtlama döneminde bu akıntı artabilir ve  sümüksü ve şeffaf bir görünüm alır.

Bel ağrısı enfeksiyona işaret edebilirVajinal enfeksiyonlara vajinit, rahim ağzı enfeksiyonlarınaysa servisit denir. Bunlar,  fizyolojik olmayan vajinal akıntılar. Bu hastalarda akıntı daha bol miktarda, kötü, rahatsız edici kokudadır. Ayrıca kaşıntı görülebilir. Servisitlerse akıntılar yanında, kendilerini kasık ve bel ağrılarıyla belli eder.

 

Yabancı madde ayırımıGenital bölgede kullanılan parfümler, pedler, vajinal tamponlar veya prezervatif gibi yabancı maddeler vajinada tahriş yaparak akıntıya neden olabilir.
 
İdrar yaparken ağrı varsa  
Kıvamlı akıntılarla kaşıntı şikayetleriyse mantar enfeksiyonuyla ilişkili. Enfeksiyona dış genital organlar da katılır. Bunun sonucu genital bölgede kızarıklık, ağrı ve şişlik oluşur. Mantar enfeksiyonu bazen idrar kanalını da etkileyerek idrar yaparken ağrıya neden olabilir. Bazı vajinal enfeksiyonlarsa sessiz seyredebilir ve zamanla  komplikasyonlara sebep olabilir.

Basit ama etkili önlemler

* Genital bölgenin nemli kalması, mantar başta olmak üzere bazı enfeksiyonlar için uygun zemin hazırlar. Genital bölgenin temizliğinde özellikle bu amaçla üretilmiş ürünleri tercih edin.
* Sentetik iç çamaşırları hava sirkülasyonunu engeller ve nemi emmez. Pamuklu çamaşırları tercih edin ve sık değiştirin.
* Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, kokulu kişisel hijyen ürünleri ve sabun genital bölgenin düşmanları. Bu ürünleri kullanmamaya gayret edin.
* Sanılanın aksine vajina içini su veya başka bir şeyle yıkamak hijyenik bir davranış değil. Bu şekilde bir uygulama vajina içerisinde bulunan mikro-organizmalarla o bölgedeki asit-baz dengesini değiştirir.
* Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapın.
* Vajinal tamponların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tamponun sık aralıklarla değiştirilmesi. Tamponlar uygun kullanıldıklarında vajinanın doğal ortamını bozmaz. Ancak uzun süre vajina içinde kaldığında bu tamponlar enfeksiyon gelişimi bir yana, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara bile neden olabilir.
* Islak mayoyla kalınmaması da oldukça önemli. Ayrıca klorlu su vajinal asit ortamını etkileyebildiği için havuz sonrası hemen duş almak unutulmamalı.
* Vajinal enfeksiyonların büyük bir kısmı cinsel ilişki sırasında bulaşır. Uzun süreli tek eşli ilişkiniz yoksa mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alın. Bu hastalıklardan korunmanın tek ve en etkili yolu, prezervatif.

Milliyet Sağlık

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir