TC Kimlik No Sorgulama

Kimilk No Sorgulama

TC kimlik numarası Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her vatandaşa Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş olan tek bir sayıdır. Her bir kişiye aynı standartlarda on bir rakamdan oluşan tek bir sayı verilmiştir.Ülkemizde bu uygulamaya ilk kez 1.11.2006 tarihinde geçilmiş olup herkesin 2007 yılı başına kadar TC kimlik numaralarını edinmeleri istenmiştir.

TC Kimilk No İle Sorgulama

Çünkü 1.1.2007 tarihinden itibaren hemen hemen her işlem TC kimlik numarası ile halledilecekti. Vergi kimlik numarası yerine dahi geçecek olan bu numarayı tüm vatandaşların edinmesi gerekiyordu. Herkese böyle bir numaranın verilmesinde pek çok amaç bulunmaktaydı. Bu sayede tüm veriler elektronik ortama aktarılabilecek ve devlet tüm işleri web üzerinden kurduğu bu elektronik sistemler aracılığıyla çözecekti.

TC  Kimilk No İle  Maaş Sorgulama

TC kimlik numaraları sayesinde herkes otomatik olarak sisteme kayıt oldu. Bu sayede ülke nüfus durumu daha net bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminin veri tabanının oluşmasını da sağlamış oldu. Bu sayede nüfus kayıtlarının tamamı bilgisayar ortamına aktarılmış oldu. 2007 yılında vatandaşlar TC kimlik numaralarını öğrenmek için internetlerde çeşitli bilgiler girerek diğer adı olan vatandaşlık numaralarına ulaşabildiler. Bu sistemler halen web üzerinde çalışır sistemde devam etmektedir.

TC Kimilk Numarası Sorgulama

TC kimlik no sorgulamanın yanı sıra TC kimlik no doğrulama amaçlı da bu sistemler kullanılmaktadır. TC kimlik no öğrenmek için nüfus cüzdanında yer alan bilgilerden istenenleri girerek, ikametgah bilgilerini girerek gibi çeşitli yollardan öğrenmek mümkündür. TC kimlik no doğrulama ise TC kimlik numaranızı sisteme girdiğinizde kimlik bilgilerinizi ekrana yansıtması gerekiyor. Vatandaşlık numarası sayesinde kimlik paylaşım sistemi kurulmuş ve aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu paylaşım sayesinde TC kimlik numarasına karşılık kişinin kimlik bilgilerini elde etmek mümkündür.

Kimilk Numarası Sorgulama

Yine aynı sistem sayesinde gbt sorgulama işlemi yapılabilmekte, TC kimlik numarasına karşılık nüfusa kayıtlı olduğu il, ikametgahla alakalı bilgileri, ailedeki ebeveyn sayısı ve bilgileri, nüfus kayıt örneği gibi ek çok bilgiye ulaşabilmek de mümkün olmaktadır.

 

TC Kimilk No Sorgulamak İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

3 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir