Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Hakkında

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, İlk olarak Osmanlı Devleti zamanı 1947 yılında Mahmut Esat Efendi tarafından Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuştur.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlı bir kuruluş olup Türkiye’nin dünya üzerinde bulunduğu koordinat sistemine göre kadastral ve topoğrafik haritada yerleri belirlenmiş olan taşınmaz malları belirlemek veya bu haritalar da sınırları çizilmemiş yerlerin sınırlarını belirlemektir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Döner Sermaye

Ayrıca bu haritalarda yer alan şahıslara ait taşınmazların tapularını ve hukuki açıdan gerekli evraklarını belirleyip düzenlemek de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün görevleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde ilk tapu teşkilatı Osmanlı İmparatorluğu döneminde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuştur. Günümüze kadar bu kurumun ismi değişe değişe bugünkü adını almıştır. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte bağımsız bir tapu teşkilatının kurulmasına kara verilmiş ve 1924 itibariyle Tapu Umum Müdürlüğü kurulmuştur. Zaman içinde yaşanan değişimlerden etkilenen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü; Adalet bakanlığına ve Maliye bakanlığına bağlandıktan sonra zaman içinde bağımsızlığını tamamen kazanıp Başbakanlığa bağlanmıştır. Daha sonra ise tekrardan Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlanmış ve en son 2011 yılında çıkan bir kanun ile Çevre ve Şehircilik bakanlığına bağlı olarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Adresi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün görevleri arasında yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde edindikleri taşınmazların tapu işlemlerini yapmak ve gerekli evrakların düzenlenmesini sağlamak, aynı şekilde T.C vatandaşı olup yurt dışında taşınmaz edinen vatandaşların haklarının korunması ve gerekli emlak işlemlerinin yapılması da yine bu kurum aracılığıyla yapılmaktadır. Görev alanı ile ilgili tüm yurt içi ve yurt dışı seminer ve müzakerelere katılmak gerekli durumlarda bu seminer ve müzakereleri düzenlemek de yine bu kurumun görevleri arasında yer almaktadır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü İletişim

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü görevini şu anda vekaleten sayın Davut Güney sürdürmekte olup ayrıca üç farklı genel müdür yardımcısı da yardımcılıklarını yapmaktadır.

 

Kurum Adı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü

Internet Sitesi

http://www.tkgm.gov.tr/

Telefon

+903124136000

Faks

E-Posta

Yazışma Adresi

Dikmen Yolu No: 14 Bakanlıklar

06100 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. mısırda ingiltere liverpulda araziler izmirde hanları olan dedemin tapuları kayıp nerden bulabiliriz ayrıca elazıg han kendinde hanı var fakat tapulara ulaşamıyoruz nerden başlamamız lazım

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir