Tansiyon

Tansiyon nedir

Tansiyon günümüz toplumunda yaşayan kişilerde oldukça sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Kan basıncının yükselmesi sonucunda tansiyon oluşur. Tansiyonun belirlenmiş değerleri bulunmaz kişilerin kendi vücut yapılarına göre tansiyon değerlerinde değişiklik ve farklılık oluşabilmektedir. Kimine göre yüksek olan bir tansiyon değeri diğer bir kişi için normal bir tansiyon değerini oluşturabilir. Onun için kişilerin kendi tansiyon değerlerini bilerek ona göre hareket etmeleri gerekmektedir. Tansiyonun değerlerinin artması ya da eksilmesi sonucunda tansiyon değerleri oluşur. Bunu tanımlarken de genellikle yüksek tansiyon ya da düşük tansiyon diye halk arasında adlandırılır.

Tansiyon Nasıl Ölçülür

Tansiyonun iki çeşidi bulunmaktadır. Tıbbi olarak tanımlanan büyük tansiyon yani kalbin kasılması esnasındaki ölçülen tansiyondur ve yetişkin insanlar için değerlenen tansiyon değerinin normali 10-14 aralığındadır. Bir de küçük tansiyon vardır ki bu da kalbin gevşediği sırada ölçülen kan basıncı olup normaldeki değerleri 9’dur. Tansiyon daha bebeklik döneminde oluşmaktadır fakat bebeklerde düşük değerlerde bulunmaktadır. Yaş ilerledikçe tansiyon değerlerinde artış başlamakta ve yetişkin kişilerde bulunan tansiyon değerlerine ulaşmaktadır. Tansiyon değerlerinin ölçülmesi artık oldukça kolay bir yöntemle evimizde dahi satın alacağımız tansiyon aletleri ile ölçülebilmektedir.

Tansiyon Yüksekliği

Genellikle çoğu kişi de yüksek tansiyon yani hiper diye adlandırılan tansiyon bulunabilmekte bunun yanı sıra düşük tansiyon değerlerine de sıklıkla rastlanılmaktadır. hiper tansiyon değerlerinde büyük tansiyonun değerinin 14’ten, küçük tansiyonun değerinin de 9’dan yüksek olması gerekir ki yüksek tansiyon olarak tanımlanabilsin. Yine düşük tansiyon içinde büyük tansiyonun 10’un altında olması gerekir. Bu da bize gösteriyor ki tansiyon düşüklüğünün belirlenmesinde büyük tansiyonun dikkate alınarak değerlendirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Tansiyon değerlerinin ölçülmesi için tansiyon aletlerine gereklilik vardır. Tansiyon aletlerinde çeşitlilik oldukça fazladır. Kişisel tercihlere göre belirlenen tansiyon aletlerinden yararlanılarak tansiyon değer ölçümü yapılabilir.

Tansiyon Nasıl Düşürülür

Hiper tansiyon hastalığı bulunan hastalarda genellikle artış gösteren tansiyon değerlerindeki faktörlerde yaşantının etkileri de görülebilmektedir. Aşırı heyecan, yorgunluk, stres gibi faktörlerde kişilerin tansiyon değerlerinde artış yaşanabilir. Tansiyon belirtileri arasında başın arka kısmında şiddetli bir ağrı oluşumu gözlemlenebilir. Tansiyon hastalarının tedavisinde hiper tansiyonu olan ve düşük tansiyonu bulunan kişilerin uyguladıkları tedavi seçenekleri ayrı ayrıdır. Tansiyon yüksekliği yani hiper tansiyon hastalarında tansiyon değerlerindeki artış sırasında göz dibindeki damarların bulunduğu tabakada körlüğe kadar varabilen değişiklikler görülür. Beyin kanamaları, beyin damarlarının tıkanması da hipertansiyonun tehlikeli sonuçları arasında bulunabilmektedir.

Tansiyon Birimleri

Düşük tansiyonda ise değişik yaşamsal faktörler ve hastalıklar sonucunda düşük tansiyon gözlemlenebilir. Büyük kanamalarda ve her türlü şokta ve bayanların doğum süreçlerinin sonucunda da tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Bir de genellikle yaşanılan uzun süre ayakta kalan kişiler ya da devamlı oturan kişiler birden ayağa kalktıklarında ani bir hareket halinde bulunduklarında da bir tansiyon değer düşüklüğü yaşanabilir. En çokta düşük tansiyon orta ve ileri yaşlarda görülmektedir. Düşük tansiyon sırasında halsizlik, baygınlık durumu yaşanabilir. Hepimizin bildiği gibi düşük tansiyonda hastalara tuzlu ayran verilerek tansiyon değerlerinin yükseltilmesi sağlanabilir. Kimi düşük tansiyon hastalarında ise vücut yapılarıyla ilgili olarak hayatları boyunca düşük tansiyon değerlerine sahip bulunurlar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir