Tansiyon hastaları müjde!

Tansiyon değerlerini dengede tutabilen renal anjiyo yöntemi, tansiyon hastalarının umudu oldu. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birkaç hastada uygulanan ve olumlu sonuçlar veren yöntem, Mersin Devlet Hastanesi’nde de ilk kez uygulanacak.

Birçok kişinin en büyük rahatsızlığı olan tansiyon, gelişen tıbbi teknolojiyle birlikte ortadan kaldırılıyor. Tansiyon değerlerini dengeleyebilmek için neredeyse bir avuç dolusu hap kullanmak zorunda kalan hastalar, renal anjiyo yöntemiyle hem ilaçlardan hem de tansiyon hastalığından kurtulacak.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Çamsarı öncülüğünde Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birkaç hastada uygulanan ve olumlu sonuçlanan yöntem, Mersin Devlet Hastanesi’nde de ilk kez uygulanacak. Renal anjiyo yapılacak 64 yaşındaki Zenninur Koçak, 25 yıldır diyabet ve tansiyon hastası olduğunu ve son 6 yıldır da tek seferde 4 ilaç kullanmak zorunda kaldığını belirterek, buna rağmen tansiyon değerlerinin düzelmediğini söyledi. Mersin Devlet Hastanesi’nde kendisine uygulanacak yöntemin olumlu sonuçlar vereceğine inandığını ifade eden Koçak, şimdiden doktorlara ve sağlık ekibine teşekkür etti.

Renal anjiyo yöntemi ile ilgili bilgiler veren Mersin Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nihat Söylemez, bu yöntemle böbrek damarlarının etrafındaki sinirlerin radyo frekans dalgasıyla yakıldığını ifade ederek, böylece tansiyon değerleri ilaçsız olarak normal seviyelerde seyrediyor. Bu yöntemle hastalarda yüzde 80 başarı sağlıyoruz. Biri diüreptik olmak üzere en az 3 tansiyon ilacı kullanmasına rağmen tansiyonu 16-9 un altına düşmeyenlerde renal anjiyo yöntemini uygulayabiliyoruz dedi.
Söylemez, bu yöntemin Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başladığını dile getirerek, bu yöntemin uygulandığı hastalarda olumlu sonuçlar elde edildiğini sözlerine ekledi.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir