Talihsiz Fatma yardım bekliyor

Bursa’da Kifostolyoz (Omurilik eğriliği) hastası olan ve şimdiye kadar 8 ameliyat geçiren 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Fatma Ayvaz, yeni ameliyatlar için 200 bin liraya ihtiyaç duyunca Uludağ Üniversitesi’ndeki arkadaşları yardım kampanyası başlattı. Arkadaşlarının amacı parayı bir an önce toplayıp genç kızın sağlığına kavuşmasını sağlamak.

Bursa’da Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü son sınıf öğrencisi olan ve 10 yaşından bu yana kifostolyoz hastalığı ile mücadele eden Fatma Ayvaz, bir türlü sağlığına kavuşamadı. Omurgasında eğrilik olan genç kızın boyu diğer arkadaşlarına göre kısa kaldı. 11 seneden bu yana hastalıkla uğraşan genç kız 21 günde 3 kez ameliyat masasına yatarken, bu ameliyatların sonunda enfeksiyon kaptığını öğrendi. Yapılan ameliyatlara rağmen durumundaki iyileşmenin yeterli olmadığını, 2 ameliyata daha ihtiyacı olduğunu anlatan Ayvaz, operasyonlar için 200 bin liraya ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Genç kızın durumunu anlattığı üniversitedeki arkadaşları Fatma‘ya yardımcı olmak için seferberlik başlattı. Gerekli kurumlara başvuran arkadaşları, Fatma Ayvaz için hesap numarası açarak hayırsever vatandaşları yardıma davet etti. Arkadaşları için gece gündüz çalışıp para biriktirmeye çalışan öğrenciler, vatandaşlardan da yardım bekliyor.

Omurgada eğrilik hastalığına 10 yaşında yakalandığını belirten Fatma Ayvaz, “O zaman nedeninin olmadığı söylendi. Bu hastalık sonucunda 8 kez ameliyat oldum. İlk gittiğim durumuma göre hastalığım daha da ilerledi. Sivas’ın küçük bir ilçesinde yaşıyorduk. Omzumun eğriliğini fark edince hastaneye gittik. Doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyatın daha büyük bir hastanede olması gerektiğini belirtti. Sonrasında İstanbul’a geldik. İlk ameliyat başarıyla sonuçlandı. 21 günde 3 kez ameliyat oldum. İkinci ameliyatın sonunda platinlerin ucu sinirlere değdiği için tekrar ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Üçüncüsünde ise dikişlerde siyahlık olduğunu ifade edip tekrar ameliyata aldılar. 21 gün sonra hastaneden 3 operasyonla taburcu olduk. Sonra enfeksiyon kaptığımı öğrendik. 4. ve 5. ameliyatlarda platinleri çıkarttılar. 2009 yılında tekrar ameliyat olarak platinlerimi komple aldılar. Sonra bir kez daha ameliyat ederek tekrar platin taktılar” dedi.

Daha sonra başka bir hastaneye gittiğini anlatan Ayvaz, “8 ayrı operasyon geçirdikten sonra başka bir hastanede kontrol olmak istedim. Tekrar 2 ayrı operasyon geçirmem gerektiğini ve 200 bin TL ameliyat masrafının olduğunu söylediler. O süreçte bazı kurumlara gittim. ‘Özel için bütçemiz yok’ denilince pes ettim. Okulu da askıya aldım. Ayakta vakit geçirmem zorlaşmıştı. Arkadaşlarıma durumu anlatınca yardım kampanyası başlattılar” diye konuştu.

Okulu bırakmakla karşı karşıya kalan arkadaşlarına yardımcı olmak istediklerini anlatan Ceyda Genişyürek ise, “Yardım kampanyası başlatmak istedik. Valiliğe giderek bu durum hakkında bilgi aldık. Bize bir kampanya başlatabileceğimiz söylendi. Makbuz ve banka hesap numarasıyla kampanya başlattık. Arkadaşımız için duyarlı vatandaşlardan yardım bekliyoruz” diye konuştu. Arkadaşının durumunu duyunca çok üzüldüğünü ifade eden Genişyürek, “Bu durumu baştan bize anlatmadı. Zaman geçtikten sonra öğrendik. Ona sorular sorunca anlatmak zorunda kaldı” şeklinde konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir