T.C. Merkez Bankası Hakkında

 T.C. Merkez Bankası Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Cumhuriyetin ilanı sonrası Türkiye Cumhuriyeti kendi bağımsızlığı altında bir banka olarak  30 haziran 1930 tarihinde  T.C. Merkez Bankası’nı kurmuştur.T.C. Merkez Bankası banknot ihraç eden, hükümetin para ve kredi politikasını yürüten,hükümetin veznedarlığını yapan ve devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan yasal olarak bağımsız bir ekonomik kurumdur.

Günlük Döviz Kurları

Birinci Dünya Savaşı sonu itibari ile her yönden bağımsızlığını ilan eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti ekonomik yönden de bağımsız bir devlet haline gelmek için devlet sınırları içinde devlete bağlı bir merkez bankası kurulmasına karar vermiştir. Bu bağlamda gerekli atılımlar yapılmaya başlanmıştır.

 T.C. Merkez Bankası Kurları

1927 yılı itibari ile dönemin Maliye Bakanı konu ile ilgili bir kanun tasarısı meclise sunmuş ve taslak kabul edildikten sonra gerekli adımlar hızla atılmıştır. Buna istinaden Hollanda ve İtalya dan gerekli fikir alışverişleri yapılmış ve bu işlerin Avrupa da nasıl yapıldığı öğrenilmeye çalışılmıştır. Yeniden meclise bir tasarı sunulmuş ve bu tasarı kabul edildikten sonra 30 haziran 1930 tarihinden resmi gazetede yayınlanan Merkez Bankası tasarısı adlı tasarı ile birlikte yürürlüğe girmiştir.

T.C. Merkez Bankası Çalışma Saatleri

Banka kurulduktan sonra hisseleri 4 farklı sınıfa ayrılmıştır. A sınıfı hisseler hazineye ait olup bağımsızlığının engellenmemesi için bu hisselerin payı sermayenin %15ini geçemeyecek şekilde olmasına karar verilmiştir. B sınıfı hisseler milli bankaların, C sınıfı hisseler yabancı uyruklu bankalar ve ayrıcalığı bulunan şirketlerin, D sınıfı hisseler ise Türk ticaret kuruluşlarıyla ilgili olan her türlü kişilere ayrılmıştır. Merkez bankasının kuruluş amacı tamamen ülke ekonomisi kalkındırmak ve kimseye bağlı olunmayan bir ekonomik bağımsızlık sağlayabilmektir.

T.C. Merkez Bankası Altın Fiyatları

Enflasyonun düşük düzeyde kaldığı yıllar genel itibariyle bankanın ilk kurulduğu yıllardır ki bu yıllarda Merkez Bankasının ekonomik bağımsızlığı ön planda tutulmakta idi. Günümüzdeki başkanı ile birlikte kurulduğu günden bugüne kadar toplam 21 kişi Merkez Bankasına başkanlık etmiştir. Günümüzde Merkez Bankası başkanı ise sayın Erdem Başçıdır.

 T.C. Merkez Bankası Adresi

Türkiye genelinde 21 adet şubesi bulunan bankanın toplamda 4 ayrı kurulu bulunmaktadır. Organizasyon şemasında denetleme kurulu, genel kurul, para politikası kurulu ve banka meclisi kurulu bulunmaktadır. Başkan yardımcılığı görevlerini ise 4 farklı kişi yürütmektedir. 4 farklı başkan yardımcısının da farklı alanları bulunmaktadır.

T.C. Merkez Bankası İletişim

Kurum Adı

T.C. Merkez Bankası

Internet Sitesi

http://www.tcmb.gov.tr/

Telefon

+903123103646

Faks

E-Posta

[email protected]

Yazışma Adresi

İstiklal Cad. 10 Ulus

06100 Altındağ ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir