Sütun gibi bacaklar hayal değil!

Günümüzde bir çok kadın ve erkek tarafından bacaktaki incelikler, kalınlılar ve eğrilikler oldukça önemseniyor. Kadınlar uzun, simetrik düzgün ve etkileyici bir bacak arzu ederken, erkekler kaslı bir bacaklar istiyor. Bacak estetiği konusunda teknikler, yöntemler ve uygulamalar çok değişti. Bacak estetiği hakkında tüm merak edilenleri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk ile konuştuk…

Çocukluk döneminde ki sağlıksız beslenme, uygun sporun yapılmaması ve genetik faktörler bacakta estetik sorunlara yol açabiliyor. Bacak estetiğinde amaç bacakları estetik, görsel, uyumlu ve çekici hale getirmek. Bu sebeple fazlalık olan yerlerde doku hacmi azaltılıyor, eksik olan yerlere eklemeler yapılıyor. Bacağı şekillendirmek için eksik alanlara eklemelerde öncelikli tercihimiz genelde yağ greftidir. Yağ grefti liposuctionla vücuttan alınan yağ dokusunun özel bir işlemden geçtikten sonra tekrar vücudun eksik alanlarına verilmesidir. Yağ grefti uygun olmadığı koşullarda ise silikon protezler ya da dolgu maddeleri de kullanılabiliyor. Bacak estetiğinde yağ dokusunu bacak bölgesinden almadıysak genellikle karın, bel, basen, uyluk ve diz iç yanı gibi alanlardan alıp, eksik alanlara çok ince kanüllerle veriyoruz.

Bacaklarından şikayetçi hastalarımızı öncelikle detaylı bir muayeneden geçiriyoruz ve operasyon yapılıp yapılamayacağına karar veriyoruz. Bacaklarda oluşan estetik sorunlar kendi içinde bir çok bölüme ayrılıyor. Kalın bacak, ince bacak, ‘O’ parantez bacak, asimetrik bacak,  ‘X’ çapraz bacak ve dalgalı bacak gibi deformasyonları kapsıyor. Bacakta yağlanma en çok kalçada, uyluk ve diz içlerinde oluşuyor. Bu tip yağlanma şekilleri bacağı kısa ve kalçayı düşük göstererek estetik olmayan bir görüntüye yol açıyor..

Hepimizin bildiği gibi bacakların estetik ve vücut ölçüleri ile uyumlu olması kadın vücudunda önemli bir güzellik sembolüdür. Bacak şekillendirme ve tasarımında birkaç farklı işlemin bir arada iyi düşünülerek yapılması gerekiyor.  Kalın bacağın nedenleri arasında kalın kemik yapısı, gelişmiş kaslar veya fazla yağ dokusu önemli faktörler. Genelde yapısal olarak fazla yağ dokusuna bağlı kalın bacaklar yaygındır. Bu durumlarda ayak bileği ve diz altı kalınlıkları dahil liposuction, superdry veya lazer lipoliz ile inceltilebilir, yalnız kemikte kalınlık mevcutsa sınırlı bir düzeltme yapılabiliyor. Kas yapısına bağlı bacak kalınlıklarında ise botoksla veya cerrahi olarak müdahale edilebiliyor. Botoksla kasın bazı noktalarına enjeksiyon yaparak inceltme sağlanabiliyor. Bacak estetik operasyonları, yapılacak işleme bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabiliyor.

Çöp bacaklar iki taraflı olabildiği gibi tek taraflı bazı hastalıklara bağlı olarakta oluşabilir. Aşırı ince bacaklarda silikon protez konularak dizaltı daha kalın ve adeleli gösterilebiliyor. Endoskopi yardımıyla baldır kasları arasına yerleştirilir. Silikon protezler bacakta yaklaşık 3-4 cm çevre artışı sağlar. Ince bacak ve hafif bacak eğriliklerinde, kişinin vücudunda yeterli yağ dokusu varsa yağ enjeksiyonu ya da kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu yapılıyor. Eğer yeterli yağ dokusu yoksa hyaluronik asit enjeksiyon uygulaması ile görsel plastik bir görüntü sağlanıyor.

Diz çevresi, uyluk ve bacağın geçiş noktasında olduğundan dolayı estetik görsel bir bütünlük sağlanması için bu bölgenin değerlendirilmesi gereklidir. Dizin iç bölgesindeki yağlanma bacağın silüetini bozarak bacağı daha kısa gösterir. Etek giyildiğinde bu bölgenin görsel görüntüsü ön plana çıkar. Diz bölgesi estetiğinde iç bölgesindeki fazlalıklar alınır. Eksiklikler de ise eklemeler yapılarak bacak ile birlikte görsel bir bütün forma ulaşılır. Bu bölgenin yaklaşık operasyon süresi 1 saatir. Dizin iç kısmındaki yağlanma artışı veya çarpık bacak deformiteleri düzeltiği zaman üst bacak ve alt bacak birbiri ile daha dengeli ve uyumlu olması sağlanmış olunur. Bu durum kişinin boyunu ve bacak boyunu daha uzun gösterir.

bacakta yağlanma en sık diz ve uyluk içlerinde meydan gelir. Bu bölgedeki yağların alınması ile bacaklar daha uzun ve estetik görsel görünümü sağlanıyor. Diz çevresi ve ayak bileği ince kanüller ile inceltilmesi yapılır. Liposuction ile elde edilen yağlar, eksik olan bölgelere eklemeler yapılarak estetik  bacak formuna ulaşılıyor.

Bacaklardaki eğrilik ve kontur bozukluklarında öncelikli olarak ilk tercihimizdir. Karın, bel ve bacak içindeki yağlar transfer edilir. Verilen yağın bir kısmı zaman içinde kaybedilir fakat kalan yağ dokusu ile bacaklarda elde edilen şekil kalıcı olur. Operasyon süresi yaklaşık 1-1.5 saat oluyor.

Yağ dokusu bol miktarda kök hücre kaynağıdır ve kemik iliğinden çok daha fazla kök hücre bulunur. Kök hücreden zengin yağ transferi yapılması bacaktaki hafif eğrilikleri düzeltmekte çok iyi sonuçlar verebiliyor.

Bacaklarında eğrilikleri olan yalnız vücudunda yağ enjeksiyonu için yeterli yağ dokusu bulunmayan hastalara uygulanıyor. Yaklaşık 1 yıl kadar dayanır

Diz arkasından yapılan küçük bir kesi ve endoskopi yardımı ile bu protezler bacağa yerleştiriliyor. Bu şekilde ince bacakların, daha kalın ve hafif adeleli görüntüsü sağlanmış oluyor. Silikon bacak protezleri kalıcıdır.  Operasyon süresi yaklaşık 1-1.5 saattir. Aspirin, bitki çayları, sigara ve bazı ağrı kesici ürünlerinden operasyon öncesi uzak durulmalıdır.

Hasta genelde operasyondan sonra aynı gün evine dönebilir. Hastanın ilk hafta az ayakta kalması ve bacaklarını yukarı kaldırması önerilir. Ödemi çözmek, dokuları desteklemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için özel bir giysi giydirilir. Bu giysinin liposuction sonrası yaklaşık 3 hafta kullanması önerilir. Hasta genelde 5-7 gün sonra iş hayatına dönebilir.

Aynı gün taburcu edilir. 2 hafta özel bir korse giydirilir.1 ay sonra koşu dışında aktif egzersiz yapabilir. 3. aydan itibaren tüm sporlara izin verilir.

hastanede kalış süresi bir gündür, yaklaşık 12 saat yürümesine izin verilmez ve 3 hafta varis çorabı giydirilir. İlk hafta hareket kısıtlaması önerilir. 1 ay sonrası koşu dışında spor yapabilir. 3 aydan sonra her türlü spor aktivitesini yapabilir. Silikon protez uygulamasıyla bacaktaki son görüntünün sağlanması için yaklaşık 3 ay süre geçmesi gerekir.

Kadınlarda ince ayak bileği çağlardan beri zerafetin bir göstergesi olarak kabul edilir. İnce ve vücut yapısıyla orantılı bacaklar ve ayak bilekleri tüm kadınların hayalidir. Ayak bilekleri normale göre kalın olan kadınlar uygun ayakkabı ve çizme bulmakta da zorlanırlar. Fakat ayak bileği liposaction’I sayesinde bilek çevresindeki fazla yağ dokusu alınır ve gerekli incelme sağlanır. Fakat kemiğin kalın olması durumunda incelme mümkün olamamaktadır. Doktor muayenesi sonucunda hastanın bu operasyona uygun olup olmadığı anlaşılabilir.

Ayak bileği estetiğinde, bileklerdeki asimetriler, kontur bozuklukları düzeltilir veya kalınlıklar inceltilerek  estetik, çekici bir form kazandırılır. Bu bölgenin tasarım yapılırken ayak bileği dizaltı bölgesi ile beraber değerlendirilir. İhtiyaç olursa dizaltı bölgesindeki alanda inceltilir veya bazı yerler yağ eklenerek estetik bir görüntü elde edilir.
Bu operasyon 3 mm lik ince kanüller ile yapılır. İnce kanüller ile önceden belirlenmiş olan yağ fazlalıkları alınır. Bu yağın bir kısmı da gerek görülürse özel bir işlemden geçirilir ve 2 mm lik kanüllerle de eksik görülen alanlara eklemeler yapılarak kullanılır. Genel anestezi veya sedasyon altında bu işlem uygulanabilir.  Bu işlemin ortalama süresi 1 saattir.  Operasyon sonrası hasta aynı gün evine dönebilir, erken ayağa kaldırılır ve 3 hafta bacaklarına özel bir giysi giydirilir. Evde ayaklarını yukarı kaldırması ve uzun sureli olarak ayakta durmaması önerilir.

3. haftadan sonra hafif egzersizlere, 6. haftadan sonra ağır egzersizlere izin verilir. Bu operasyonun sonuçları kalıcıdır. Hastalar kilo alsalar dahi ayak bilekleri eski haline gelmez. Fakat son şeklin korunabilmesi için hastaların kilolarına dikkat etmeleri, spor yapmaları önerilir.  Bu operasyonu son yıllarda sık sık gerçekleştirmekteyiz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir