Süt Dişinin Çıkma Belirtileri Nelerdir

Dünyaya gözünü açan her sağlıklı bebeği gelişimini tamamlama aşamasında birçok şey bekler ve bu beklenti anne-babalar için oldukça heyecanlı geçer. Süt dişleri de bu beklentiler arasındadır. Çoğu zaman yaşına girmiş olan bir bebeğin ilk doğum günü kutlamasında objektiflere yansıyan birkaç dişi olur. Peki bebeklerin süt dişleri ilk ne zaman çıkar ve süt dişi çıkartırken ne gibi sıkıntılarla karşılaşırlar?

Bir bebeğin ilk süt dişi doğumdan yaklaşık 6 ay sonra ön dişleri görülmeye başlar. Yan, arka, azı ve köpek dişleri ise daha sonraları çıkar. Yan dişler 8. ayda, arka dişler 14. ayda , köpek dişleri 20 ayda ve azı dişleri ise en geç 30. ayda çıkmış olurlar. Genellikle çoğu bebekler altıncı ayda dişlerini çıkarmaya başlar ve tüm dişler otuzuncu ayda tamamlanmış olur. Ancak bazı bebekler için bu süre daha uzun da olabilir.

Süt dişlerini çıkartan her bebek 30. ayda diş çıkarmayı tamamlayacak diye bir kural yoktur. Geç diş çıkartan bebeklerde bulunmakta ve bu bebekler diğerlerine göre 2 ay erken ya da gecikmeli olarak diş çıkarmaya başlarlar.

 

Süt işi çıkartma belirtileri

 

Diş çıkartan bebeği türlü sıkıntılar bekler. Dişlerini çıkarma aşamasında olan bir bebekte dişin çıkacağı yerde aşırı kaşınma görülür. Bu yüzdende bebek eline ne geçerse hemen ağzına sokar ve kaşımayı gidermeye çalışır.

Süt dişi çıkarken ortaya çıkan şikayetlerden en ciddisi ise yüksek ateştir. Bebebğin ateşi 39 dereceye kadar yükselir. Yüksek ateşe ishal ve kusma da eşlik eder. Ebeveynlerin bu aşamada çok dikkatli olmaları ve bebekleriyle ciddi anlamda ilgilenmeleri gerekir.

Ön süt dişleri kolay çıktığı için bebeği pek zorlamaz. Köpek ve azı dişleri ise en zor çıkan ve bebekleri oldukça da zorlayan dişlerdir.

Bebekler oldukça sinirli ve uykusuz olur. Dişlerinin verdiği sıkıntıdan dolayı uymakta zorlanırlar ve buda onları oldukça agresif yapar.

Dişin çıkacağı bölge kabarır ve kızarır.

Salya artar, durup dururken ağlamalar başlar, burun akar, yanaklar kızarır ve bebek sürekli kulaklarını çekiştirir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir