Su Çiçeği Tedavisi

Su Çiçeği

Suçiçeği genellikle her çocuğun geçirdiği bir hastalıktır. Çok fazla bulaşıcı özelliğe sahiptir. Cilt döküntüsü, kasınma, kızarıklık ve yüksek ateş ile tanımlanır.Kuluçka döneminden yaklaşık 2 hafta sonra döküntüler oluşur. İlk günlerde ise yüksek ateş görülür. Bunun aynı sıra halsizlik ve burun akıntısı seyreder.Çiçek hastalığında görülen deri döküntüleri içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. Yüzde, saç derisinde, boyun kısmında, göbek ve en çok da sırt bölgesinde ağırlıklı olur. Bu kabarcıklar kızarıklığa sahiptir ve kaşıntı yaparlar.

Döküntüler 1-2 gün içerisinde yüksek ateş etkisi ile kurumaya başlar ve kabuklanır bu da kaşıntının artmasına sebep olur. Çiçek hastalığında iştahsızlık yaşanır. Ağız içinde ateşten kaynaklı lezyon oluşumu da beslenmeyi etkilemektedir. Halsizlik günlerce sürebilir. Döküntü ve halsizlik dönemi çocuklarda 1 haftalık süreçte gözlemlenir.

Su Çiçeği Belirtileri

Çiçek hastalığında kabarcıklar dönemsel olarak kendilerini yeniler ve dökülürler.Suçiçeğinde antibiyotik kullanımı görülmez. Çiçek viral bir hastalıktır. Bakteriyel enfeksiyonun artmaması için tedavide genellikle ateşe yönelik ilaçlar kullanılır. Ateş düşürücü olarak da genellikle parasetamol kullanılır. Suçiçeği olan kişide aspirin kullanılmaması da tavsiye edilmektedir.Kaşıntı için ise antihistaminik bileşenli ilaçlar kullanılır. Cilde sürülen türleri daha çok kasıntıyı kestigi için sıklıkla önerilmektedir.Suçiçeği olan kişi sıcak ortamda tutulmaz. Terleme kasıntıları artırır. Ve döküntülerin gelişmesine sebebiyet verir. Çocuklarda ılık banyolar fayda sağlamaktadır. Enfeksiyonu da önlemesi acısından ılık duşlar hastalığın seyri açısından önemlidir. Beslenme düzenine özellikle dikkat edilmeli ve besin ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir.

Su Çiçeği   Nedenleri
Çocukların ileri yaşlarında görülen suçiçeği hastalığında ise daha dikkatli olunmalıdır. Virüslere karsı daha özenle tanı ve tedavi uygulanmalıdır. İleri yaşlardaki çocuklarda hastalığın şiddeti daha olabilir ve iyileşme daha yavaş seyredebilir.Su çiçeğinde kızarıklık kaşıntı ve su toplama olan döküntü evresi yaklaşık 1 hafta sürer, tedavi süresince 1-2 gün de yüksek ateş kaydedilir. Yaklaşık 2 haftalık bir süreçte ilaç tedavisi uygulanarak suçiçeği hastalığının sağaltımı gözlemlenir.

Suçiçeği döküntülerin oluşmasından bir hafta öncesinde ve döküntü gözlemlenmesinin ardından 1 hafta boyunca etkilidir. Kabarcıkların kendini yenilemesi dönemlerinde her zaman bulaşıcılık tehlikesi vardır.Suçiçeği geçiren çocuk eğer okul cağında ise okula gitmemesi iyi olur. Hem hastalığın bulaşıcılığı acısından hem de hastalık belirtilerinden olan yüksek ateş nedeni ile okula gitmesi önerilmemektedir. Ayrıca iştahsızlık ve iştahsızlığın getirisi olan halsizlik de okula gitmemesi için bir nedendir.

Çocuklarda Su Çiçeği

Okul çağında suçiçeği geçiren çocuğun lezyonların oluşumu süresi ve tedavi süresi ile birlikte yaklaşık 3 hafta boyunca okuldan uzak kalması önerilir. Bu süre hastanın sahip olduğu lezyonların kendini yenileme süreçleri, aralıkları ve bünyenin hastalığa gösterdiği dirence bağlı olarak değişmektedir.Çiçek hastası olan kişinin baharatlı yiyeceklerden uzak durması önerilmektedir. Çünkü terleme ile baharatların etkisi lezyonlardaki kasıntıyı artırabilmektedir. Vitamin desteği almakta hastalığa karsı direnci artırabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

5 yorum

  1. seymen eğer su çiçeğin 8 aydır geçmıyrsa şunları dene:
   1-sakın kaşıma
   2-İLAÇ KULLAN
   3-su çiçeği aşısı yaptır
   4-doktora başvur

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir