Su Çiçeği Hastalığı

Su Çiçeği

Su çiçeği genellikle çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Suçiçeğinin belirtileri arasında sayabileceğimiz cilde içi su dolu kesecikler halinde kendisini belli eden hemen fark edilebilecek özellikleri bulunmaktadır.

Hastalığın sebebini oluşturan bir tür virüstür. Bu bulaşıcı virüs insan vücuduna solunum yolu ile girmektedir çoğalarak artış göstermekte ve kan dolaşımına karışarak hastalığın oluşumunu sağlamaktadır. Bazı durumlarda ise deriye ve bazen de akciğerlere kadar yerleşebilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi genellikle bir hafta ya da 15 gün kadar sürebilmektedir. Suçiçeği hastalığına yakalanan hastalarda genellikle ateşle başlayan bir süreç görülmektedir. İlerleyen safhalarda ise yüzde ve vücutta kendini belli eden hafif pembe renkli döküntüler oluşumu başlar. Bu döküntüler genellikle göbek ve karın bölgesinde daha fazladır. Daha sonra pembe açık renkli döküntüler daha da koyulaşarak kendisini belli eder ve içi sıvı dolu kabarcıklar haline dönüşür.

Su Çiçeği Belirtileri

Cilt üzerindeki, vücut üzerindeki bu kabarıklıklar bir sivilce görüntüsüne kavuştuktan sonra kaşınma başlar, Bu sırada kesinlikle bu keseciklerin kaşınma sırasında patlatılmaması sağlanmalıdır çünkü daha ileriki dönemlerde su çiçeği keseciklerinin leke ve iz bırakma ihtimali bulunmaktadır. Üç ya da dört gün süresince artarak çoğalan bu suçiçeği kesecikleri görüntüsü kabuk tutarak kurumaya başlar ve daha sonrasında bu döküntüler ortadan kaybolurlar. Suçiçeği döküntüleri genellikle kendisini belli eden özellikleri vücudun belirli kısımlarında başlayarak birkaç saat içerisinde gözle görülür şekilde fazlalık gösterirler.

Suçiçeğinin çiçek hastalığından farklılığı oldukça değişiklik göstermektedir. Su çiçeği döküntülerinin artarak çoğaldığı zamanlarda ateşte yükselme gözlemlenir. Döküntüler belirginleşip sonuçlandıktan sonra yüksek ateşte düşme yaşanır. Suçiçeğine yakalanıp daha sonra hastalığı iyileşen çocuklarda orta kulak iltihabı da oluşabilmektedir.

Su Çiçeği Tedavileri

Su çiçeği hastalığını geçiren çocuklarda bir daha bu hastalığa yakalanma olasılığı oldukça azdır. Hastalık sonrasında kişinin bağışıklığı artacağından bir daha suçiçeği rahatsızlığına yakalanma riski yoktur. Ülkemizde bulaşıcı hastalıklara karşı koruma zincirini oluşturan aşılama sisteminden yararlanılmakta ve çocuklarımıza koruyucu aşı çeşitleri uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan aşı kampanyaları ile ücretsiz olarak çocuklarımıza sağlık kuruluşları tarafından belirli periyodik dönemlerde aşı yapılmaktadır.

Su Çiçeği Aşısı

Su çiçeği hastalığına yakalanan çocuklarda kuluçka döneminde bulaşma riski bulunduğundan bu süreçte yanına herhangi bir çocuk yaklaştırılmamalıdır. Doktor kontrolünden mutlaka geçirilmelidir. Suçiçeği ateş oluşturduğundan ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler kullanılarak çocuğun rahatlamasını sağlayabiliriz. Kış aylarında ve bahar aylarında daha fazla oranda görülen suçiçeği hastalığı ilaç tedavisi ile doktor kontrolünde geçirilerek atlatıldığından kolay yaşanılan bir hastalıktır. Artık yapılan aşılar ile da hastalığın seyrinin daha hafif ve kolay bir şekilde geçirilmesi sağlanmıştır.

Su çiçeği döküntüleri sırasında kaşınma oluşabildiğinden bu kaşınmaları engellemek ve hastanın sıkıntısını azaltmak için uygun losyon ve kremlerden de yardım alınabilir. Yine doktor tarafından önerilen antibiyotikler ile bakteri enfeksiyonlarının önlenmesi sağlanmaktadır. Suçiçeğine yakalanan çocukların hastalık süresince dinlenmeleri sağlanmalı bu dönemde yanına başka çocuklar yaklaştırılmamalı ve döküntüler tamamen kayboluncaya kadar ve hastalığı tamamen iyileşinceye kadar evde kontrol altında bulundurulmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir