Stresle Başa Çıkmanın Yolları

GÜNÜMÜZ HASTALIĞI STRES

       Stres, bedensel ve ruhsal sınırların tehdit edilmesi ve zorlanmasıyla ortaya çıkan bir gerginlik halidir. Stres, hayatın her ne kadar bir gerçeği olsa da genellikle olumsuz bir şey olarak düşünülmektedir. Aşırı stres, insanı iş göremeyecek bir duruma getirip, ciddi sorunlar yaratabiliyor. Stres, ortamda ne olduğuna bağlı olarak değil, kişinin olaya verdiği tepkiye bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durum. Aynı olay farklı kişilerde, hatta bazen aynı insanda farklı zamanlarda farklı tepkiler ortaya çıkarabilir. Burada en önemli değişkenlik bireye özgü farklılıklar gösteren psikolojik durumlardır. Bir olayı algılayış biçimi ve onunla başa çıkabilecek becerileri değerlendirme, o olayı stres verici ya da vermeyici olarak tanımlayabiliyor.

STRES İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

      Çeşitli yaşamsal değişiklikler bazı kişiler de strese sebep olabiliyor. Bunlar çevresel yani fiziksel çevre değişikliği, gürültülü ortamlar, aile ve arkadaşlardan ayrılma, yeni bulunulan sosyal ortamı ve statüyü kabullenme durumu, sosyal çevreyi tanımamanın getirdiği zorluklar, kendine güvensizlik, başarısızlık, problemli duygusal ilişkilerdir. Stres oluşmaya başladığında ilk olarak fiziksel belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar genellikle, çarpıntı, baş ağrısı, soğuk ya da sıcak basması, mide, bağırsak sistemi bozukluğu, sindirim zorluğu, nefes darlığı, ellerde titreme, gürültüye, sese karşı aşırı duyarlılık, uykusuzluk, aşırı ya da düzensiz uyku, bitkinlik, boyunda, ensede, belde, sırtta ağrı, gerginlik, kasılma ve eklem ağrıları ve mide kramplarıdır. Ortaya çıkan duygusal belirtiler de ise, huzursuzluk, sıkıntı, gerginlik, neşe kaybı, durgunlaşma, çöküntü hali, sinirlilik, saldırganlık veya kayıtsızlık, aşırı duygusal ve kaygılı olmaktır. Son olarak da zihinsel belirtiler başlar. Bunlar da, konsantrasyonda azalma, unutkanlık, organize olamama, zihin karışıklığı, ilgi azalması ve olumsuzluklar üzerine odaklanmak ve kararsızlıktır.

Stres ile başa çıkmak, içten gelen baskıları, istekler, düşünceler, duyguları önleme veya üstesinden gelmek için verilen bir mücadeledir. Kontrol altında tutulduğunda hayatı daha üretken hale getirmek için motive edici bir yol olan stres, aşırı derece yaşandığı takdirde zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüşebilmektedir.

         Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da onunla mücadele etmek için, dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlıkları edinilmeli, şayet kilolardan mutlu değilseniz ve fazla kilo olduğu düşünülüyorsa ki bu da görüntüden ve giyim şeklinizden hoşnut olunmamasına sebep olacağı ve ayrıca hareket kapasiteni sınırlayacağı için strese yol açacaktır, bunun içinde fazla kilolardan kararlılıkla kurtulmak gerekir. Haftada en az 3 gün egzersiz yapmak, en azından 1 Saat kadar yürümek, özellikle açık Havada yapılacak egzersizler, stresle başa çıkmada etkili olan hormonların salgılanmasına yardımcı olacaktır. Geçmişte olanlarla çok fazla uğraşmamalı, gelecek için planlar yapılmalıdır. Ancak bunun için de zihni fazla yormamalı. En önemlisi, içinde bulunan anı yaşamaktır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir