Stresle Başa Çıkma

STRESE DİKKAT

   Yaşamın kayıpları ve zorlukları hemen herkesi bir karmaşaya sürükleyebilir. Stres günlük sorunlardan, trafik ve parasal sıkıntılara, aileden birinin ölümü ve önemli ilişkilerde bozulma, boşanma, iş kaybı, emeklilik gibi önemli yaşam olaylarına kadar her şeyden kaynaklanabilmektedir. Stresli yaşam, depresyon riskini ciddi boyutta artırmakta. Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen, pek çok hastalık gibi depresyonun da sebeplerinden olan stres, genel anlamda kişiye zor gelebilen, baskı ve engellenme yaratan, çıkmaza sokan, çaresizliğe sürükleyen, acı veren, bunaltı ve üzüntü verici yaşam olaylarıdır denebilir.

STRES BELİRTİLERİ VE STRESLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

     Stres ruh ve beden sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir etkendir. . Günlük yaşamda yaşanan her şey strese yol açabilmekte. Zaman darlığı, önemli işlerin zamanında yetiştirilememesi, güven eksikliği gibi durumlar stres yapmak için yeterli nedenler olabilmektedir. Stresin birçok sağlık problemine yol açtığı herkes tarafından bilinmektedir. Genellikle, ani sinirlenmeler, kolay heyecanlanma, aşırı ya da az yemek yeme, inatlaşma, çocuksu davranışlar, huzursuzluk, gereksiz riske girme gibi belirtiler ile stres ortaya çıkabilmektedir. Stres insan zihnini meşgul eden, insanın vücudunu ve ruhunu yoran bir çeşit baskı olarak nitelendirilebilir. Stresin birçok sebebi olabileceği gibi vücudun her zamankinden daha fazla çalıştırılması, yetersiz ve düzensiz beslenme, yetersiz uyku, yetersiz egzersiz, aşırı gürültü, hava kirliliği, gıdaların içinde bulunan kimyasal maddeler, kazalar veya yaralanmalar da stresin diğer nedenleri arasındadır. Düşük düzeyli stresler, her insan için faydalı olsa da stres gereğinden daha yüksek bir seviyede yaşanıyorsa, sağlığı olumsuz yönde etkiler. Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve direncini kaybetmesi stresin en olumsuz etkilerinden biridir.

    Stresle başa çıkabilmenin en önemli yollarından birisi zamanı ele almak, düzenli bir şekilde her şeye vakit ayırmaktır. Fiziksel bir aktivitede bulunmak, egzersiz yapmak, vücudun fizyolojik şartlarını düzene sokacağından bireyin zindeliği ve gücü de artacaktır. Bu egzersizlerin yanında gevşeme hareketleri yapılması bedenin rahat bir şekilde kontrol edilmesini de sağlar. Bunun dışında beslenmeye dikkat edilmelidir. Kahve, çay, kola gibi içecekler stresi arttıracağından bitki içecekleri, meyve suları daha çok tercih edilmelidir. Hem enerji düzeyi hem de strese karşı oluşacak tepkiler daha kolay düzeltilir. Kişilerle olan ilişkileri ve sosyal etkinlikleri geliştirmek de stresi azaltmanıza büyük ölçüde katkı sağlayabilir. Farklı bir şeyler denemek de kişiyi rahatlatabilecek aktivitelerdendir. Kişinin kendisi ya da bir başkası hakkında sürekli olumsuz düşünmesi durumu daha da kötüleşmesine sebep olacağından pozitif düşünce biçimi daha doğru olacaktır. Bazı durumların stres yaratacağı önceden bilinmeli ve bu durum kesinlikle kabul edilmelidir. Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçerek de stresten korunabilirsiniz. Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerin yerine başka alternatifler düşünüle bilinir. Her gün düzenli olarak 1,5 Litre kadar Su içilmeli ve düzenli bir uyku sağlanmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir