Stres

Stres Hastalığı

Stres günümüz hastalıklarının en önemlilerindendir. Ruhsal olumsuzluk olarak da tanımlanabilmektedir. Kişilerin en umulmadık zamanlarında karşılaşabilecekleri ve yarattığı olumsuz etkiler ile yaşantılarını karatmaya kadar önemli sorunlar oluşturabilecek en tehlikeli bir hastalıktır. Stres hastalığı oluşturan etkenleri saymaya kalkışırsak saymakla bitiremeyiz. Herkes için stres oluşturacak etkenler farklılık göstermektedir.

Stres Testi

Gürültü, sıcak, soğuk, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, huzursuzluk veya başka tetikleyici sebepler nedeniyle de stres oluşabilmektedir. Herkesin farklı olaylara göre değişik tepkiler gösterdiği yaşantımızda stresin oluşunda etkili olan riskli faktörlerde bulunabilmektedir. En çokta şu sıralarda gözlenen stres oluşumlarında eğitim ve öğretim kaygısı oluşturmaktadır. İleriki dönemlerdeki yaşantılarını belirleyecek olan sınav sonucuna göre hayatlarına yön verecek öğrencilerin stres altında bulunmaları oldukça fazladır. Stres testi Bu kişilerde üniversiteyi kazanıp kazanamayacakları ve sınav heyecanı ile karşılaştıklarında nasıl davranacakları hep muammalı bir süreç olarak yaşanacaktır.

Stres Yönetimi

Her insanın kişiliği, bünyesi, yaşam şartları imkanları, karakteri ve bakış noktaları farklı özelliklere sahip bulunduğundan dolayı herkesin farklı olaylara gösterdiği tepkiler ve davranışlarda farklı özellikleri gösterebilmektedir. Stres oluşumunu tetikleyen olaylardan uzak durarak ve kendimizi motive ederek stressiz sakin bir ortam yaratabiliriz. Stresi yenmenin en etkili yolu kişinin kendisini bilerek yaşantısını ona göre sürdürebilmesidir. Hayatın artılarını görerek eksilerinden yani negatiflerinden uzak kalarak ta kendimizi daha rahatlatma ve gevşetme imkanı yaratabiliriz.

Stresin Zararları

Stresin zararlarından ve etkilerinden kurtulmak için değişik alternatif çözümler ve arayışlar sürdürülmektedir. Stres, çağımızın belki de en yaygın hastalığı olmasına rağmen tedavisi oldukça uzun ve zahmetlidir. Stresin tedavisinde kişi kendi başarılı olamıyor ve sonuç alamıyor ise kesinlikle bir doktor tedavisinden yararlanmalıdır. Psikolojik ve sosyal yaşam koçlarından günümüzde sıklıkla yararlanılarak boşalma ve deşarj olanağı da yaratılabilir. Yaşadığınız olumsuzlukları başkalarıyla paylaşarak sıkıntılarınızı azaltabilirsiniz bunları kendinize dert ederek ve sorununuzu kendiniz çözmeye kalkışarak daha da gerginlik yaratabilir ve stresini arttırabilirsiniz. Stres oluşumunda kişinin gösterdiği değişik reaksiyonlar sonucunda kalp ritminde bozukluklar yaşanabilmekte ve kalbin çalışma ritmi bozulmaktadır.

Stres Sebepleri

Adalelerde ve kaslarımızda ani kasılmalar ve şiddetli ağrılar kendisini gösterebilmektedir. Stres sonucunda oluşan panik atak hastalığı ile kişiler kendilerinde oluşan olumsuzluklara karşı aşırı tepkiler ve heyecanlar yaratmaktadırlar. Strese karşı dayanıklı ve güçlü olabilmek için her olaya karşı aşırı tepki göstermemek, sabırlı olmak, inançlı olmak, hoş görülü olmak, olaylara her zaman eksi değil de artı olarak bakabilmek, fazla alıngan ve hassas olmamak, olur olmaz şeylere ani reaksiyon göstererek tepki vermemek, sinirlenmemek gibi olaylardan kendimizi uzak tutarak daha ılımlı ve sakin olabiliriz.

Bu seçenekleri sıralayarak kendimize bir yön belirleyebiliriz. Günlük koşuşturmanın içerisinde kendimizi kaptırmadan kendimize özel zamanlar ve vakitler ayırarak bedenimizi dinlendirmeliyiz hangi şeylerden zevk alıyor isek onu uğraşılarla ve hobilerle zamanımızı geçirerek stresli ortamlardan kaçarak mutluluğu ve huzuru yakalamalıyız. Dinden yardım alarak ta stresten uzaklaşabiliriz. Hayır ve şerrin Allahtan geldiğine inanılarak ona göre yaşanılırsa stresten uzaklaşılmış olur.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir