Stres Nedir

 Stres Belirtileri

Bazı hastalıkların belli dönemlerde öne çıkması sizce bir tesadüf müdür? Örneğin “çağımızın hastalığı” ya da “dünyanın ortak sorunu” gibi sözler siz için ne ifade ediyor. Özellikle bu tip ifadeleri son günlerde iki önemli hastalıkla ilgili olarak duymaktayız. Bunlardan bir tanesi dengesiz beslenme ve spor yapmaktan uzak kalmaya bağlı olarak ortaya çıkan obezite hastalığı, diğer ise stres hastalığıdır. Stres, çoğumuz için bir hastalık olarak düşünülmez. Daha doğrusu bir hastalık olarak algılanmaz, fark edilmez. Stres zaten; kanser, verem, hepatit gibi somut bir hastalık değildir. O daha çok hastalıklar için kötü bir köprü, zararlı bir virüstür. Birçok hastalıkla olumsuz manada münasebeti olduğu için de oldukça önemli bir konumdadır. Onu özellikle bu çağın en önemli sağlık sorunu yapan şey ise günümüzün ekonomik ve sosyal şartlarıdır.

Stres Nedenleri

Stres, sorunlu bir dünyanın, savaşan bir dünyanın, dengesi bozulmuş, adalet kavramından yoksunlaşmış, felaketlerle boğuşan, hızlı ve boğucu bir şekilde dönen dünyanın sorunudur. Bu saydığımız olumsuzluklar bugünkü dünya düzeninin maalesef en temel sorunlarıdır. Bu yüzden huzur ve güven ortamından yoksunlaşmaya başlayan coğrafyalar, stresli yaşamlarla, stresli insanlarla doluşmaya başlıyor. Bu üzücü tablo, dünyanın her ülkesinde olduğu gibi bizde de mevcut.

Stres Tedavisi

Stres, gündelik yaşam içerisinde çoğunlukla insani münasebetlerde ortaya çıkan bir baskı hissiyatıdır. Psikolojik tarafı ağırlıklı olarak görünse de fiziksel olarak da bünyeyi oldukça yıpratan stres, başta kalp, mide ve damar rahatsızlıkları olmak üzere birçok ciddi hastalığı tetiklemektedir.  Stres kişiden kişiye değişse de çoğunlukla bir konudaki başarısızlık korkusu ya da oluşturulmuş olumsuz düşünce ile ortaya çıkar. Stresten kurtulmak, iyi bir özgüvene sahip olmanın ötesinde iyi beslenme ve sporla da mümkündür.

Korkularınızın üzerine gitmek, handikaplarınızı yenmek, stresinizi azaltacaktır. Ekonomik çöküntüler, aile bireylerine ciddi zararlar vermektedir. İşsizlik, geleceksizlik gibi sorunlar, özellikle insanların henüz genç yaşta stres sahibi olmalarına neden olmaktadır. Stresli olmak, sağlıklı düşünmeyi engellemekle beraber, aşırı sinirlilik gibi bir başka önemli soruna zemin hazırlamaktadır. Eğer yaptığınız eylemlerden keyif almıyorsanız, neşesiz ve soğuksanız, iştahınızda artma söz konusu ise ve yorgunluk, tahammülsüzlük gibi durumlar ortaya çıkmaya başlamışsa büyük oranda stres altındasınızdır. Zaten dünyada stres sahibi olmayan insan, hele ki bugünün şartlarında, yok gibi bir şeydir. Önemli olan bu durumu minimum seviyeye indirebilmek, hayata pozitif açılardan bakabilmektir.

Sosyal hayatınıza ve sevdiklerinize zaman ayırarak, dışarıda çeşitli aktivitelere katılıp bol bol oksijen alarak bu sorunu yenebileceğinizi unutmayın. Eğer stres sorunuyla tek başınıza mücadele edemiyorsanız mutlaka ama mutlaka, bu önemli sorun, daha büyük sorunlara yol açmadan bir hekime başvurun.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir