SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

SRC Sorgulama

SRC Sorgulama

SRC Belgesi Sorgulama

SRC belgesi sorgulatma işlemini de artık web üzerinden yapabilmektesiniz. Bu tür işlemlerin tamamen elektronik ortama aktarılması vatandaşların oturduğu yerden işlerini çözebilmesi açısından çok faydalı bir hal aldı. SRC belgesi sorgulama işlemini Ulaştırma Bakanlığı’nın sitesinden yapabileceğiniz gibi web üzerindeki diğer sitelerden de yapabilmektesiniz.

SRC Belgesi 

SRC belgesi almak aslında günümüzde hala kolay bir işlemdir. Gerekli evraklarınızı tamamlayıp yaşınızın da tutması durumundan almanız mümkündür. Peki, nedir SRC belgesi? SRC belgesi yük ve yolcu taşıyan tüm araçlarda bulunması zorunlu olan bir belgedir. Yani tüm otobüs firmalarında, taşımacılık yapan tüm kargo ve nakliye şirketlerinin tamamından bulunması gereken bir belgedir. Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından bulundurulmasının zorunluluğu yasalarca da belirtilmiştir.

SRC Belgesi Almak

Her bir taşımacılık için ayrı bir SRC belgesi almak gerekmektedir. Örneğin; insan taşımacılığı yapan bir otobüs firması aynı zamanda yük ve eşyada taşıyabilmesi için 1’den 5’e kadar sıralanmış olan SRC belgesinde gerekli olan iki tanesini de bulundurmak zorundadır. SRC1 belgesi: Uluslar arası yolcu taşımacılığı için, SRC2 belgesi: Yurt içi yolcu taşımacılığı için, SRC3 belgesi: Uluslar arası eşya ve kargo taşımacılığı için, SRC4 belgesi: Yurt içi eşya ve kargo taşımacılığı için, SRC5 belgesi: Tehlikeli madde taşımacılığı için araçlarda bulunması gereken zorunlu belgelerdir. SRC1 ve SRC2 belgelerini alabilmek için 29 – 63 yaşları arasında olmak ve en az lise mezunu olmak gerekmektedir. SRC3 ve SRC4 için ise 19 – 63 yaşları arasında olmak yeterlidir. SRC1 belgesine sahip olan işletme veya şahıs SRC2’yi almasına gerek yoktur.

SRC Belgesi Alma Şartları

Aynı durum SRC3 ile SRC4 arasında da geçerlidir. SRC belgesini alabilmek için Ulaştırma Bakanlığı tarafından her 3 ayda bir yapılan sınava girmek 60 ve üzeri puan almak gerekmektedir. Bu işi meslek olarak yapan tüm şahısların bu belgeyi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu işi yapan ama SRC belgesi bulunmayan araçlarda şoföre 200tl, araç sahibine ise 500tl olmak kaydıyla ceza uygulanır.

SRC BelgesiNedir

Sınavdan 60 puan ve üzeri alan adaylar 4 günlük bir eğitime alınır ve bunu da başarıyla geçtikten sonra SRC belgesi almaya hak kazanırlar. Belgelerinin onaylanıp onaylanmadığını SRC belgesi sorgulama sayfasından TC kimlik numaralarını girerek öğrenebilirler. SRC belgesini almaya hak kazananlar ise belgeleri ikametgah adreslerine posta yoluyla ulaştırılmaktadır.

 

SRC Sorgulamak İçin Tıklayınız

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. mehmet zülfü sarptaş
  2. Hacı Bedir
  3. halil alay
  4. halil alay
  5. SELÇUK
  6. gencay doğan
  7. turan tuçbaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir