SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Spor yapmanın faydaları nelerdir ?

Spor yapmanın faydaları nelerdir ?

spor-yapmanin-faydalari-nelerdir (3)Spor günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Hazır gıdalar, hormonlu ürünlerle beslenen ve saatlerce masa başında iş yapan kent insanı, yahut pastalı börekli tatlılı toplantılarda oturan ev hanımlarımız, aldığı kilolları nasıl vereceğini düşünmektedir.

Yediğimiz ürünlerin fast-food ve aşırı kalorili olması, üst üste hazmetmeden yediğimiz besin maddeleri, mide çevresinde ve karın bölgesinde aşırı yağ oluşumuna sebep olmaktadır. Vücut yağlandıkça, damar tıkanıklığı, kalp sıkışması, nefes darlığı, kötü kolestrol seviyesinin yükselmesi, şeker hastalığı, hatta uyku problemleri baş göstermeye başlar.
Aşırı kiloların verdiği bu rahatsızlıklarla beraber diyet uzmanlarının görüşleri, diyet programları ve çeşitli zayıflama formülleri de gündemimize oturmaktadır. Bu gündemle diyetisyenlerin ve sağlık uzamnlarının görüşlerini bir an önce uygulamak ve kilo vermek için kolları sıvarız. Zannederiz ki; bu diyetleri uygulayacağız ve kilolardan kurtulacağız. Diyeti uygulamaya başlarız. Ancak birkaç gün sonra gördüğümüz leziz yiyecekler, daha fazla dayanamadığımız açlık, diyet mönüsündeki tatsız, tussuz, şekersiz yiyecekler, bizi bu diyete daha fazla dayanamayacak hale getirir. Diyeti bozarız ve kilo almaya devam ederiz. Tekrar kilo almak ise psikolojik olarak da bize zara verecektir.
spor-yapmanin-faydalari-nelerdir (2)Halbuki hem yiyip, hem de kilo almamak mümkün! Nasıl mı? Spor yaparak…
Spor sadece şişmanlamayı engellemeyecek, sağlığınızla ilgili birçok problemi de bertaraf edecektir. Spor tabiri caizse doğal bir tedavi yöntemidir.

İşte Spor Yapmanın Faydaları

1. Vücudunuzu dinç tutarak, günün her vakti zinde olmanızı sağlar.
2. Sters , iş yorgunluğu, günlük problemler, psikolojik takıntılar gibi problemlerden kaynaklanan ve vücudumuzda biriken negatif enerjiyi dışarı atar.
3. Gün boyu masa başında ya da evde oturmaktan uyuşan, kireçlenen, hantallaşan; ayak, bilek, kol, bacak, bel, sırt ve boyun kaslarınızı hareket ettirerek, kilo almanızı engelleyebileceği gibi, bu kasların gelişmesini, sertleşmesini ve güçlenmesini de sağlar.
4. Her gün sabah veya akşam yapacağınız düzenli yürüyüşler, nefesinizin açılmasını sağlamakla kalmaz, düzenli nefes alış verişinize yardımcı olur.
5. Spor yapmak vücudumuzdaki negatif enerjiyi dışarıya attığı gibi zihnimizdeki yersiz, gereksiz, gergin düşünceler de spor yoluyla temizlenir. Atalarımızın “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünün arkasındaki mana ve hikmet budur.
6. Gün boyu tükkettiğimiz yağlı, tuzlu, şekerli ve unlu besinlerin vücudumuzda birikmesini engeller.
7. Spor esnasında vücudumuzdaki fazla tuz miktarı, terleme yoluyla dışarı atılır.
8. Spor esnasında yine terleme yoluyla vücudumuzdaki toksinler de dışarı atılır ve vücut temizlenir. Bu sebeple terleme vucut temizliğinin önemli bir parçalarından biridir.
9. Günlük bir saat süreyle yapacağımız aerobik ve jimnastiki hareketler, tüm vücut kaslarımızı çalıştırarak, bütün bölgelerdeki yağların atılmasına yardımcı olur.
10. Spor yaparak fiziksel performansınız gelişir. Daha önce yapamadığınız işleri yapabilir, kaldıramadığınız yükleri kaldırabilir hale gelirsiniz.
11. Kalbinizin düzenli çalışmasını ve kan pompalama miktarının artışını sağlar.
12. Spor yapan vucutta bir sertleşme ve güçlenme meydana geleceğinden, bağışıklık sistemini güçlendirir.
13. Kemik erimesi, eklem rahatsızlıkları gibi hastalıkları yavaşlatır.
14. Fiziki görünüşünüzü düzelterek, kendinize olan güveninizin artmasını sağlar.
15. Spor yaparak hayattan daha büyük keyif alırsınız. Özel hayatınızda ise performanızı yükseltir, sizi daha mutlu kılar.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir