Spor salonunda 150 bin hastayı tedavi ettiler

Van’da geçen yıl yaşanan depremlerin ardından spor salonunda hizmet vermeye başlayan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, deprem ve zor koşullara rağmen bir yılda 150 bin hastaya hizmet verdi.

23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen depremlerde hasar gördükten sonra geçici süre hizmet vermeyi durduran YYÜ Diş Hekimliği Fakültesi, diş tedavisinde kullanılan son teknoloji cihazları YYÜ yerleşkesindeki spor salonuna taşıyarak kısa zamanda faaliyete geçti.

9 Kasım 2011’deki depremde yıkılan Bayram Otel’de yaşamını yitiren Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki’nin adına oluşturulan ”Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi”nde hizmet vermeye başlayan diş hekimleri, depreme ve içinde bulundukları zor koşullara aldırış etmeden depremzedenin tedavisini üstlendi.

Her gün bin dolayında hastayı muayene ederek tedavilerini yapan doktorlar, kentteki tek merkez olmaları nedeniyle haftanın 7 günü hizmette sınır tanımadı ve bir yılda 150 bin hastanın tedavisini spor salonunda yaptı.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu, yaptığı açıklamada, kentte geçen yıl yaşanan depremin büyük bir trajedi olduğunu belirterek, deprem döneminde kentte özveriyle çalışan 120 kişilik ekip ile çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

Eskitaşçıoğlu, fakülte binasının depremde hasar görmesi üzerine ağız ve diş sağlığı hizmetini önce konteynerlerde ardından spor salonunda vermeye başladıklarını bildirerek, merkezde bir yılda 150 bin hastaya hizmet verdiklerini ifade etti.

Güçlendirme çalışması devam eden fakülte binasının tamamlanmasıyla yaklaşık 10 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan modern bir binada çalışmalarını sürdüreceklerini anlatan Eskitaşçıoğlu, yıl sonu itibarıyla yeni binalarına taşınacaklarını dile getirdi.

Eskitaşçıoğlu, yeni binalarında Van halkına daha iyi şartlarda hizmet vermeyi amaçladıklarına değinerek, ”Ocak ayından itibaren hem eğitim, araştırma hem de tedavi hizmetleri birimimiz yeni binamızda faaliyet yürütecek” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir