Sosyal Güvenlik Kurumu Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Sosyal Güvenlik Kurumu, 16 Mayıs 2006 yılında kurulan Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının görevlerinin birleştirilmesi ile kurulmuş bu kurumların görevlerini tek çatı altında  icra eden bir kurumdur. Organları ;  genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlıktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortacılık ilkelerine bağlı eşit, etkin ve herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir sistem kurmakla ve bu sistemi sorunsuz işlemesinden sorumlu kurumdur. Ayrıca ulusal kalkınma projelerinin yürütülmesinde de çeşitli görevler alması gerektiğinde bunları gerektiği şekilde yerine getirmekle yükümlüdür.

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü

İnsanlar hayatları boyunca yaşamlarını sürdürebilmeleri için sağlıkları el verdiği müddetçe çalışarak hayatlarını kazanmak zorundadır. İşte tamda bu sırada ortaya çıkabilecek fiziksel ve çeşitli sosyo-ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu tür sorunların minimum düzeye çekilmesi ve en azından insanlık onuruna yaraşır bir şekilde yaşam sürmelerini sağlayabilmek için bir sosyal güvenliğe ihtiyaçları vardır. Bu sosyal güvenlik de devlet tarafından insanların hem bugününü hem de yarınını güvence altına alan bir kurumdur.

Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Bildiregesi

Sanayi devrimine kadar bu işler dinsel kurumlar tarafından görülse de Sanayi devrimi ile birlikte yepyeni bir bakış açısı getirilmiş ve devletler bu konuda yasal düzenlemeler yapmaya başlamıştır. Tam anlamıyla sosyal güvenlik kurumu ilk olarak Alman bir bilim adamı olan Bismarck tarafından 19.yüzyıl sonlarına doğru ortaya atılmıştır. Ve zamanla hastalık sigortası, iş kazası sigortası ve sakatlık, yaşlılık sigortası gibi eklentilerle 1889 yılında bütünlüğe kavuşturulmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Takibi

Türkiye de ise sistem cumhuriyet döneminden sonra yıllarca çeşitli kuruluşlar tarafında sürdürülmüştür. Ancak 1936 yılında çıkarılan bir iş kanunu ile bu sorun ortadan kaldırılmaya ve bir sosyal güvenlik kurumu oluşturulmaya çalışılmış fakat 2.Dünya savaşı nedeniyle bu süre 1945 yılına kadar uzamıştır. 1945 de kabul edildikten sonra ilk kez ve Türkiye de bu konuda en önemli adım olarak 1961 anayasasına bu konunun girmesi olmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Telefon

Kuruma şu anda 1 kişi başkanlık ederken başkana ait 3 kişide başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Pek çok alt birimlerden oluşan kurum günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile işleyişini güzel bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Kuruma günümüze gelene kadar onlarca kişi başkanlık etmiş günümüzde ise Sayın Fatih Acar başkanlık görevini sürdürmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu İletişim

 

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Sosyal Güvenlik Kurumu
Internet Sitesi
http://www.sgk.gov.tr/
Telefon
+903122078000
Faks
 
E-Posta
 
Yazışma Adresi
Ziyabey Cad. No:9 Balgat
Çankaya ANKARA TÜRKİYE

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. 16.05.2012 tarıhınde ışten ayrıldım eşımın sıgortası ne zamana kadar devam eder.eşım hangı tarihe kADAR SIGORTA DAN YARARLANIR

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir