Soğuk algınlığını 1 günde yenin

Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığı vakaları arttı. Soğuk algınlığını atlatmanın en iyi yollarından biri dinlenmek olsa da uzmanlar, bir gün içinde kendi kendinize alacağınız basit önlemlerle hastalığı daha kolay atlatabileceğinizi belirtiyor. İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nden Profesör Ron Eccles, soğuk algınlığını bir günde yenmenin yollarını anlattı.

Sabah kalkar kalkmaz ilk iş olarak sıcak suyla duş alın. Sıcak suyla duş aldığınızda buhar sinüslerinizin açılmasına ve eklemlerinizdeki ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Duştan çıktıktan sonra kendinizi çok daha rahatlamış hissedeceksiniz.

Hastalıkları yenmenin en iyi yollarından biri de beslenme. Bu yüzden kesinlikle kahvaltı etmeden evden çıkmayın. Büyük bir bardak taze sıkılmış portakal suyu için ve yulaf ezmesi yiyin. Yulaf, vitamin, mineral, antioksidan, protein, karbonhidrat ve demir kaynağıdır.

Soğuk algınlığı ve grip virüsleri, sıklıkla yüzle olan temasla bulaşabilir. Hapşırma sonrası ellerinizi yıkamadan önce gözlerinize veya ağzınıza dokunmayın. Geniş bir kaba sıcak su koyup başınızı bir havluyla örterek 5 dakika buhar banyosu yapın. Bu baş ağrınızı azaltır ve sinüslerinizin açılmasına yardımcı olur.

Kış aylarında hava koşulları nedeniyle insanların kapalı alanlarda daha fazla bir arada bulunmaları enfeksiyonların yayılma riskini de artırıyor. Bu yüzden bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yemekten önce dışarı çıkıp temiz hava alın ve kısa bir yürüyüş yapın.

Öğlen yemeğinde tavuk suyu çorbası için ya da tavuklu salata yiyin. Çünkü tavuk tam bir protein deposu. Protein bu dönemde zayıf düşen bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur.

Bitkisel çaylar da bu dönemde vücut direncinizi artırmanıza yardımcı olur. Vücudunuzdaki C vitamini seviyesini artırmak için sabahın yanı sıra bu saatte de bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içebilirsiniz.

Akşam yemeğinde kekik, soğan, sarımsak, kırmızıbiber, zencefil gibi virüslerle savaşan baharatlar tüketmeye özen gösterin. Yemekten sonra zencefilli, ballı süt ya da yeniden bitki çayı içebilirsiniz.

Soğuk alınlığında sabahın yanı sıra akşam da duş alın. Ilık duş vücudun virüslere karşı savunmasını artırıyor. Vücudun rahatlamasına yardımcı oluyor, soğuk algınlığı nedeniyle oluşan ağrıları da azaltıyor.

Soğuk algınlığını yenmenin en iyi yollarından biri de dinlenmek. Vücudunuzun “yeniden şarj” olmasını sağlamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için erken yatın. Geç saatlere kadar televizyon izlemeyin ya da işi yatağa taşımayın. Kahve içmeyin.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir