SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Sodyum Klorür’ün Kalp Sağlığına Etkisi

Sodyum Klorür’ün Kalp Sağlığına Etkisi

Genel olarak bir insanın tükettiği Sodyumun neredeyse tamamı sodyum klorürden oluşur. Buda kullandığımız sofra tuzlarından farklı değildir. Sodyum bir çok gıdanın içinde zaten mevcut olmakla beraber ekstra tuzlu birşeyler yiyip içmek vücudumuzu olumsuz etkiler.Vücudumuz sodyum klörürü sindirdikten sonra ortaya çıkan sodyum kan basıncınızı yükseltebilmekte olup konserve, donmuş gıdalar ve tuzlu kraker gibi yüksek miktarda sodyum içeren kaynakların fazla alınması sağlık konusunda gereksiz nedenlere yol açmaktadır.

İnsan vücudu fazla sodyumu genelde dışarıya atar. Fakan düzenli olarak çok aşırı miktarda sodyum klörür tüketirseniz böbrekleriniz zamanla işlevini yitirir ve vücudunuzdaki sodyum seviyesini düzenleyemeyecek hale gelir. Ve daha sonra kan oranı ve kan basıncınız yükselir. Kan basıncınız ortalama seviyesini geçerse bu hasar kalıcı olabilir. Aşırı miktarda tüketilen sodyum klorür yüksek kan basıncını yol açtığından sizi zayıflatır.  Damar çeperlerinde meydana gelen şişlik ve patlaklara yol açabilir. Ve bunların sonunda kan pıhtılaşmayabilir ve ölümcül risk oluşturur.

Çok fazla sodyum tüketimi atardamarlarda meydana gelen hasarlar kalp krizi riskini önemli ölçüde arttırır. Bir kan damarının içinde yer alan kan pıhtısı serbest kalıp kalbe giden bir koroner arterde tıkanıklığa yol açar ve kalp krizi gerçekleşmiş olur.

Kalp krizi sonrasında kalp kasları kalp sinirleri ve kalp kapakçıkları zarar görebilir. Yüksek kan basıncından dolayı komplikasyonlardan kaçınmak için sodyum klorür tüketimine dikkat etmemiz gerekir.

Aşırı sodyum tüketimi sebebiyle atar damarlarda gerçekleşen hasarlar kalp krizi riskini arttırır. Bir kan damarının içinde yer alan kan pıhtısı serbest kalıp kalpe giden bir koroner arterde tıkanıklığa yol açtığında kalp krizi gerçekleşir. Bu durum, gün içerisinde tükettiğiniz tuz miktarından bağımsız olarak her an görülebilir. Göğüste ağrı ve nefes darlığı gibi belirtiler zaman zaman görülse de kalp krizi hiçbir belirti olmadan da ortaya çıkabilir. Geniş tıkanıklıklar ölüme dahi yol açabilir.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir