SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Şizofren Hastalığı Ve Aileler

Şizofren Hastalığı Ve Aileler

Türkiye’de sıkça görülen ve çoğu kişi bu hastalığı bilmeden her yıl ortalama 10 bin şizofren hastası ortaya çıkıyor ve bu sayı dünya ortalamasında 22 milyoma ulaşıyor.

Şizofreni Dernekleri Federasyon Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür şizofren hastalığının yaş aralığı genelde 16 ile 25 yaşlarda olduğunu ve bu hastalığın yaşam boyu sürdüğünü ifade etti.

Şizofren hastalarının çoğunda görülen evlenme, çocuk sahibi olma, çocuk yetiştirme veya bakma, veya meslek edinme gibi sosyal hedeflere ulaşamadığını yaşamlarının önemli kısımlarını hep aileye ve topluma bağımlı olarak geçirdiğini belirten Doktor  şizofren hastası sıralamasında Türkiye’nin 9.sırada olduğunu belirtti.

Her 100 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü belirten doktor ülkemizde şuana kadar yaklaşık 400 ile 600 bin şizofren hastası bulunuyor ve her yıl ortalama 10bin şizofren hastası bulunduğunun dikkatini çekti. Sadece hasta olanların değilde ailelerin de bu hastalıktan etkinliğini belirten doktor Türkiye’de toplamda 2 milyon kişinin bu hastalıkla alakası bulunduğuna dikkat çekti.

Doktor tedavileri bitmiş kişilerin kendilerini salıverip bırakmamasının önemini çekti ve tedaviye devam etmelerini söyledi.  Rehabilitasyon merkezlerine de başvuru yapmalarını öneren Doç Dr. Haldun Soygür bu hastalığın önemli bir hastalık olduğunu vurguladı.

AA

Kaynak: HaberTürk

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir