Siyatik Tedavisi

Siyatik

Siyatik bir sinir ismidir. Halk dilinde ise bir hastalık ismi olarak anılır. Belimizin alt kısmında 3-4 sinir kökünün çıkan uçlarının birleşmesi ile siyatik oluşur.Siyatik kalçanın arka bölümünden ve bacağın arka kısımlarından doğru, leğen kemiği boşluğundan ilerler. Diz bölgesinde dallara ayrılır. Bacağımızın tüm hissi, kuvveti ve refleksi siyatik sayesinde iletilir.Siyatik ağrısı siyatik sinirinin beldeki köklerinin sıkışması ile gerçekleşir. Siyatik ağrısının en büyük etmeni ise bel fıtığı hastalığıdır. Omur kaymaları, omurlardaki dar kanallar, kistler, tümörler ve iltihaplarda siyatik ağrısına sebebiyet verebilir. En ağrı verici olanı ise siyatiğin leğen kemiğinde veya bacak içinde sıkışmasıdır.

Siyatik Nedir

Büyük siyatik; sinir salgı bölgesinden çıkış yapar, kalça arkasından doğru dizin arka bölmesine iner. Dizin arka iç ve dış siyatik olarak ikiye ayrılır. Ayaklara kadar uzanır. Bu hem duyarlılık hem de hareket kazandırır.
Küçük siyatik ise; kuyruk sokumunda bulunan sinir ağlarının alt kısmıdır. Siyatik hastalığı; büyük siyatiğin yangılanması, omurgadaki şekilsel bozukluklar, eklem yangıları nedeni ile sinirler üzerine veya direkt köklere yapılan baskı ile meydana gelebilir. Zehirli ya da bulaşıcı hastalıklar da siyatiğe neden olabilir. Siyatik hastalarında bel ağrıları ile bu durum başlar. Ağrılar kalçada da hissedilir. Ağrılar sinir yolu boyunca etkileşerek ayağa kadar iletilebilir. Bu gibi durumlarda kişinin bacağında güçsüzleşme ve reflekslerde azalma gözlemlenir.Siyatik hastalarına fizik tedavi, dinlenme ve sıcak fizik tedaviler uygulanır. B vitamini destekli ilaç tedavisine başlanır. Ağrı kesici ilaç kullanımı önerilir. Sinirlerin işlevsel bozukluğu ya da sıkışması kaynaklı olan bu hastalık halk arasında hapishane hastalığı olarak da tanınır.

Siyatik  Belirtileri

Muayene sırasında hasta sırt üstü yatar pozisyon alır. Bacak gerilir ve yavaş şekilde havaya doğru kaldırılır. Bu esnada hastanın bacak bölgesinde hatta ayak ve kalça da dâhil olmak üzere ağrı hissediliyor ise siyatik sinir sorunu kaydedilebilir. Bacağın yukarı kaldırılma oranına göre ağrıda da şiddet o kadar artacaktır. Hasta bölgenin hareket ettirilmesinden sonra sağlam olan kısımlarda da sinirlerin iletilmesi neticesinde ağrı hissedilir.
Omur kireçlenmeleri, tümörler, omur disk fıtıkları, omurgada sonradan ya da doğuştan olma şekil bozuklukları (kırıklar da sebebiyet verebilir ), siyatik hasarlarına kaynak olabilir.En sık gözlemlenen durum ise disk hernilerdir. Halk arasında bel fıtığı olarak tanımlanır. Evrelerine göre siyatiğe uygulanan baskı oranı değişiklik gösterir.

Siyatik  Tedavi
Bazı damar içi tahriş güç yüksek ilaçların vücuda enjektesi de siyatik sinirlere, köklerine ve sinir çevresine zarar verebilir. Uzun süreli yaşanan siyatik sorunlarında bacakta hareket bozukluğu, his kaybı ve kaslarda önemli ölçüde erime gerçekleşebilir.Siyatik sorunlarından korunmak için kişinin vücudunu tembelliğe alıştırmaması gerekir. Bünyeyi zorlamayacak ve siyatik akışını sağlayacak düzenli egzersizler yapılmalıdır. Ayrıca ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu siyatik sinirlerin sıkışmasında en çok karşılaşılan nedenler arasındadır.Sinirleri destekleyici şekilde beslenme düzeni uygulamalıyız ve siyatik sorunumuz var ise kaslarımızı desteklemeliyiz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir