Sivilce

Sivilce Tedavi

Sivilceler, diğer adıyla akneler belki de hemen hemen bütün insanların karşılaşabildiği nitelikteki rahatsızlıklardır. İstatistiklere göre insan nüfusunda yer alan her 10 kişiden 6 tanesi vücudunda sivilce problemi yaşamaktadır. Bu problemin bu kadar yaygın olmasının aksine hasta sayısının yalnızca yüzde 5’inde tedavisi imkansız sivilce durumları vardır.

Sivilceler Nasıl Geçer

Sivilceler deri tarafından salgılanan yağların yol açtığı rahatsızlıkları ifade ederler. Normal şartlarda bu yağ birikmelerinin gözenekler vasıtasıyla deri dışına atılması gerekir. Ancak özellikle ergenlik dönemlerinde yağ bezleri normalden daha fazla yağ salgıladıkları için sivilceler varlık gösterirler. Diğer taraftan ergenlik döneminde tenin kendini yenileme hızına bağlı olarak cilt üzerindeki devinim daha da sıklık kazanır.

Sivilce İçin

Eğer derinin üst kısmındaki ölü hücre birikintileri yeteri kadar ciltten atılamaz ve cildin üzerinde yuvarlak bir şekil alırsa, sonradan salgılanacak yağların deri altında birikmesi söz konusu olur ve olası sivilce iltihaplarına davetiye çıkarılır. Bu tip bakterilerden kaynaklanan sivilceler görünümü en kötü olanlardır ve sivilce rahatsızlığı çeken kişilerde çeşitli sızılara sebep olabilirler.

Sivilceler İçin Maskeler

Sivilcelerin insan vücudunda iki tip çeşitlilik gösterdiği bulgular sonucu elde edilen bir bilgidir. Bunlardan biri enfeksiyon taşımayan siyah noktaların oluşturduğu tiptir. Enfeksiyon taşımadıkları gibi iltihaba da uygun bir ortam oluşturmazlar. Ciltten salgılanan yağların oksijenle etkileşimi sonucu koyulaşması durumudur. Diğer tip sivilce çeşidi de yukarıda az da olsa bahsedilen iltihaplı sivilcelerin oluşturduğu gruptur.

Sivilce Maskesi

Bazı ciltlerde diğer ciltlere nazaran daha fazla sivilce görülmesinin nedenleri arasında yağ oranları ve kalıtımsal nedenlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Bu bulguların kaynağı da yine ciltten alınan sivilce örneklerinin laboratuvar çalışmalarında incelenmesidir. Hormonal dengeler de sivilce oluşumuna etki eder. Bilindiği üzere hormon değişimleri en çok ergenlik döneminde yaşanırlar. Bu yüzden “ergenlik sivilcesi” diye bir tanımın yerinde olduğunu söylememiz mümkündür.  Bu nedenle sivilcelerin belli bir mertebeye kadar geçici görülmesi de sivilceler hakkındaki anlayışlar arasında yer alır.

Sivilce  Nasıl Oluşur

Halk arasında sivilceler hakkındaki yaygın kanılardan biri de sivilcelere stresin sebep olduğu konusundadır. Ancak stresin sivilcelere ne oranda etki edip etmediği tıp bilimi tarafından kesinlik kazandırılmış bir konu değildir. Stresin olsa olsa dolaylı bir biçimde sivilcelere etki ettiği doktorların açıklamaları arasında yer alır. Örneğin stres sürecinde kişinin cildini fazla kaşıması, irdelemesi de sivilce oluşumuna yol açabilmektedir. Sadece strese bağlı olarak değil aynı zamanda beslenme alışkanlıklarına ve hatta cinsiyete göre de sivilce ivmesinde değişimler görülmektedir. Bunun dışında kalan durumlarda yapılacak hamlelerden biri sivilce problemi yaşayan kişinin cilt ve deri temizliğine önem vermesi olarak düşünülebilir. Ayrıca sıklıkla sivilce problemi yaşayan kişilerin zararlı madde içeren kozmetik ürünlerinden kaçınmaları gerekir. Beslenme alışkanlıklarını sivilceleri olumsuz yönde etkileyen besin maddelerine göre düzenlemek de sivilcelerin azalması konusunda önem arz eder diyebiliriz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir