Şişmanlık Hastalığından Korunma

GÜNÜMÜZÜN GİDEREK ARTAN SORUNU ŞİŞMANLIK

       Günümüzde yaşam tarzı ile ilişkili olan en yaygın problemlerden birisidir, şişmanlık. Sadece görünüşü değil yaşam kalitesini ve sağlığı da büyük oranda etkileyen şişmanlık ülkemizde ölüm nedeni olarak ilk sırada yer alan kalp hastalıklarını oluşturan başlıca nedendir. Kalp hastalıkları dışında diyabet, kanser ve hormonal problemler gibi birçok hastalığın temelinde aşırı kilo çok ciddi bir risk faktörü durumundadır. Şişmanlık yani obezite, basit anlamıyla bir matematik problemidir, eğer alınan enerji harcanandan fazlaysa kilo alınır. Şişmanlığın gitgide artma sebepleri arasında fast-food tarzı beslenme hem yetişkinler hem de çocuklar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Fast-food denilen besinler vitamin-mineral açısından yetersiz ve yüksek oranda doymuş yağ içermektedir.

ŞİŞMANLIK NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

          Şişmanlığa neden olarak fazla yemek yemenin yanı sıra hareketsiz bir yaşam tarzı, psikolojik sorunlar ve genetik faktörler görülmektedir. Şişmanlığın üzerinde durulması gereken, en önemli tehlike ise, kalp damar hastalıklarında çok önemli bir etken olmasıdır. Kolesterolün yüksek olması tansiyon yüksekliğine ve damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Bu durumda kalp krizi geçirme riski de artmış olur. Erişkin tipi şeker hastalığının en büyük nedenlerinden biri şişmanlıktır. Kas ve iskelet sistemi de şişmanlıktan olumsuz yönde etkilenir. Ağır bir yükü taşımak zorunda olan kas ve kemiklerde dizde ve kalçada kireçlenme, varisler, kas zayıflığı ve fıtık görülebilir. Yağlar, kanın kalbe dönmesini zorlaştırır.

Şişman bireyler çoğu zaman zor nefes alabilirler. Çünkü solunum için şişmanlık bir yük olur. Özellikle gençlerde görülen şişmanlık psikolojik sorunları da beraberinde getirebiliyor. Hoş bir görüntü oluşturmadığı için kişinin psikolojisini de bozabilmektedir. Tüm bunların dışında şişmanlık performansı düşüren bir durumdur. Kişinin hayatını zorlaştırır, çabuk hareket etmesini önler. Ömrü kısaltan bir sorun olduğu için mutlaka tedavi edilmelidir. Genellikle şişmanlamak kolay fakat zayıflamak güçtür. Bu nedenle şişmanlığın tedavisinden önce, önlenmesi gerekmektedir. Şişmanlığın önlenmesi ise küçük yaştan itibaren enerji dengesine uygun bir beslenme alışkanlığının kazanılması ile olmaktadır. Çocukluktan itibaren fazla şekerli, yağlı sadece enerji veren vitamini ve proteini düşük besinler fazla tüketmemeye dikkat etmeli, dengeli bir şekilde beslenme alışkanlığı sağlanmalıdır.

Çocuklukta alınan kiloları yetişkinlikte vermek oldukça zordur ve şişmanlığın zararlı etkileri çocuklukta başlamaktadır. Şişmanlık tedavisinde ilk ve en önemli basamak diyet yapmaktır. Diyet ise, kişiyi ideal kilosuna getirmek için sağlıklı bir beslenme şekli uygulamasıdır. Diyet az kalorili olmalıdır ve diyetin dengeli bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Diyet yapmadan sonuç elde etmek oldukça zor olacağından yağ, şeker ve tuz miktarını azaltmak gerekir. Diyetin yanı sıra spor yapmak ve egzersiz yapmak, sağlıklı olmak ve kalori kaybetmek için faydalıdır. Spor aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlama da sağlamaktadır. Diyet yaparken, az yağlı sebze, beyaz et, meyve tüketilmelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir