Siroz Hastalığı

Siroz Belirtileri

Siroz son derece ciddi bir hastalıktır. Karaciğer iflası olarak tanımlanabilir. Karaciğerde büyük sakatlık veya yaralanmalara kaynaklık edebilir. Akut karaciğer yetmezliğinden daha yavaş ilerler fakat daha tehlikelidir.
Karaciğerde bulunan hücreler zaman içerisinde tahribata uğrar, zarar görür ve işlevini yitirir. Toksin maddeler, karaciğer tarafından toksin olmayan maddeye dönüştürülür ve çoğaltılır. Yara oluşuşuma da karaciğerdeki kan dolaşımını engelleyerek portal hipertansiyona sebebiyet verir. Sindirim sisteminde de kanamalar gözlemlenir.Siroz hastalığının birçok nedeni olmakla beraber en büyük neden aşırı alkol tüketimidir.

Siroz  Hastalığı

Aşırı alkol tüketimi karaciğerde yağlanmaya sebebiyet verir. Bu yağlanma karaciğerde bulunan hücrelerin işlevselliğini yitirmesini tetikler. Ayrıca aşırı alkol tüketimi karaciğer iltihaplanmasına da zemin hazırlar. Bu iltihaplanmalarda karaciğerde yaralanmaların oluşmasına sebebiyet verir.Alınan alkol miktarının tahribat gücü kişiden kişiye farklılık gösterir. Günlük az dozajda alkol tüketimi zaman içinde siroz hastalığına dönüşebilir. Alkol kadınları erkeklere oranla daha fazla etkilemektedir.

Siroz  Nedir

Kronik hepatit hastalığı, kronik karaciğer iflasları, virüs kökenli kalıtsal hastalıklar, Wilson hastalığı, vücutta fazla demir emilimi olması da Siroz hastalığına sebebiyet verebilmektedir.Nadir görülse de bağışıklıktaki bozukluklar nedeni ile safra kanallarına veya safrayı karaciğerlerden bağırsaklara taşıyan kanallarda oluşan sorunlar da siroz nedeni olarak gösterilebilir. Bunlar genel olarak otoimnün hastalıklar olarak isimlendirilir.Doğum kontrol hapları gibi metabolizmayı ve hormonları etkileyen ilaçlarda alerjik reaksiyonlar sonucu siroz hastalığı yapabilmektedir.

Siroz  Tedavisi

Siroz hastalarında genellikle belirtiler gözlemlenmez. Uzun süre belirti göstermeden karaciğer yavaş yavaş işlevselliğini kaybeder. Yaralanmalar ve kanamalar meydana gelmeye başlar.Siroz hastalığının genel belirtileri ise; iştahsızlığa bağlı kilo kaybı, güç kaybı, yorgunluk ve tende sararma meydana gelmesidir. Protein parçalanmasında gerekli olan pıhtı kanında gereken miktarda üretilmemesi kanamalara ve ciltte çabuk morarmalara neden olur.
Siroz hastalarında toksinlerin atılamamasından dolayı kaşıntı gözlemlenir. İlaçlara karşı hassasiyet başlar. Toksin birikiminden dolayı beyinde işlevsel sorunlar boy gösterir.İleri evrede siroz hastalarında ise safra taşı oluşumu meydana gelir. Sarılık ve ciltte sararmalar görülür. Yaralanmalardan kaynaklı yüksek basınçtan dolayı da yemek borusu ve mide damarlarında şişmeler veya rahatsızlıklar meydana gelir.

Siroz Bulaşıcımı

Siroz hastalığına bağlı varis oluşumu gerçekleşir. Bu varisler normal varislere oranla çok daha tehlikelidir. Hayati tehlike arz edebilecek şekilde varis patlamaları gözlemlenebilir. Damarlar da hassasiyet oluşumu başlar.
Karaciğer tarafından üretilen albümin seviyesinin düşmesi ile kandaki sıvı akşında düzensizlikler başlar, Kan içerisindeki sıvılar dokulara geçiş yapar. Bu durum özellikle bacaklarda sonrasında ise ellerde ve yüzde şişmelere neden olur. Şişmeler vücudun çeşitli bölgelerinde de gözlemlenebilir.Düşük albümin nedeni ile karın bölgesinde şişme meydana gelmiş ise karın bölgesinde kan iltihabı oluşur. Kanda bulunan bakterilerin de etkisi ile enfekte olur. Bu noktada siroz hastalarında ölüm riski artar. Kaslar büzülme gösterir.Siroz hastalığından sakınmak için alkol kullanımını sıfırlamalıyız. Karaciğeri destekleyici besinler tüketmeliyiz. Erken tanı ve tedaviye başlanması siroz hastalığının tehlikeli boyutlara gelmesini engellemektedir. Bu nedenle düzenli olarak karaciğer kontrollerimizi yaptırmalıyız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir