Sıradaşı Ağrıların Nedenleri

SIRA DIŞI AĞRILAR CİDDİ HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR

     Beyinde görülen çeşitli hastalıkların vücudun başka bir yerinde önemli bozukluk yaratma riski oldukça yüksektir. En önemli organ olan beyinde görülen hastalıklar, kızamık, tifo, zatürree gibi hastalıklar sırasında, ya da göz iltihaplanmaları sırasında mikropların beyne yayılması ile beynin iltihaplanmasına yol açabilirler ve buna da beyin iltihabı tıp dilinde de ansefalit denmektedir. Kılcal damarların sertleşmesi sonucunda oluşan beyin kanamaları daha çok yaşlılarda görülmektedir. Şiddetli kanamalarda koma durumu, felç ya da ölüm riski oldukça fazladır. Kan dolaşım sistemine katılan bir kan pıhtısı beyinde tıkanmaya neden olur, ve sonucunda da felç görülür.

BEYİN HASTALIKLARI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

       Beyin damarlarının iç yüzeylerinin kanser gibi hastalıklarla bozulmasından dolayı tıkanmalar olabilir, çeşitli nedenlerle beyin dokusunda ya da beyin zarında urlar ortaya çıkarak, bulundukları yere ve neden oldukları rahatsızlıklara göre değişik belirtiler gösterebilirler. Hareketlerde görme, işitme gibi duyularda bozukluklar, baş ağrısı gibi belirtiler yapan urlar sıklıkla ameliyatla alınmaktadır. Düşme, çarpma, vurma gibi olaylar sonucu beyin sarsıntıları, ezilme, yaralanma ve beyin patlaması da görülebilir. Kimi akıl hastalıkları doğrudan beynin yapısıyla ilgili değilse de, psikoz tipi hastalıklar beynin iyi çalışmaması sonucu ortaya çıkar. Bellek yitimi gibi hastalıklarsa beyin zedelenmesiyle ilgilidir. Bu bakımdan birçok akıl hastalığı son zamanlarda beyin cerrahisiyle iyileştirilmektedir. Beynin çeşitli bölümlerinde gelişen urlara beyin tümörleri adı verilmektedir. Kafa içinde basıncın artmasına ve beyin ödemine bağlı olarak baş ağrıları, baş dönmesi, kusma, gibi genel belirtilerle kendini belli etmektedir.

Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dâhil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebilir. Baş ağrısı çekenlerin yüzde 60 da görülen bu hastalığın belirtileri şöyle sıralanıyor. Beyin tümörlerinin kesin sebebi henüz bilinmemekle birlikte kalıtımın, çevre kirliliğinin önemli faktörler olduğu varsayılmaktadır. Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemesi bakımından son derece önemli bir rol oynamaktadır. Artan, daha öncekilerden farklı baş ağrısı, görme azalması, işitme ve koku hissinin azalması ya da kaybı, kafatasında ortaya çıkan şişlik, sık sık bayılmalar, konuşma bozukluğu, anlama güçlüğü, konuşurken yanlış kelime ifadeleri beyin tümörü belirtisi olabilmektedir. Küçük boyutlarda erkenden teşhis edilen tümörlerde hasta tedavisinde çok daha iyi sonuç alınabilecekken büyük boyuta ulaşmış tümörlerin tedavisi daha zor ve tehlikeli olabiliyor. Beyin tümörlerinin günümüzde pek çok tedavisi mevcut olmakla birlikte tümörün en hızlı ve en etkili bir şekilde vücuttan alınarak yok edilmesi ancak cerrahi operasyon ile gerçekleştirilebilmektedir. İkinci başvurulan yöntem ise radyoterapidir. Özellikle habis beyin tümörlerinde cerrahi sonrası ek tedavi olarak uygulanmaktadır. Üçüncü ve son yöntem ise Kemoterapi habis beyin tümörlerinde cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ile birlikte yapılmaktadır. Genellikle beyin tümörleri erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir