Kategoriler
Kalp Sağlığı

Sigara İçenlerin Kırık Yaraları Daha Geç İyileşiyor!

Sigara içmenin zararlarını hepimiz biliyoruzdur az çok. Şimdiki haberimiz yine sigara içenlere ve bunu çoğu kişinin bilmediğini iddaa ediyoruz.

Sigara içmenin kemik dokularının yeniden yapılandırılmasını geciktirdiği etkisi belirlendi.  Ayrıca sigara içenlerde ameliyat sonrası komplikasyın riskinin de arttığı vurgulandı.

Amerika Birleşik Devletleri Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda sigara içenlerin kırıklarının daha geç iyileştiğini ve ortalama 6 haftayı bulduğu belirlendi.

Bilim İnsanları 1457 sigara kullanan ve kol kemiği,kalça ve kaval gibi hastalıkları olan Toplamda 6 bin 480 hastayı inceledi. Yapılan incelemede sigara kullanmayanlarda iyileşme süreci ortalama 24 hafta olurken sigara içen insanlarda ise ortalam 30 haftayı bulduğu söyleniyor.

Ayrıca Sigara içenlerde ameliyat sonrası komplikasyonların da arttığı gözlendi. Araştırmacılar sigara içmenin daha fazla karbonmonoksite maruz kalmaya ve bunun sonucunda dokuların yeterince oksijen alamamasına neden olduğuna dikkat çekti.

 

AA

Kaynak: HaberTürk

Yazar admin

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir