Sıcaklarda midenize dikkat edin

Sivas İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Abdullah Kurt, yaz aylarında sık rastlanan ishal ve mide rahatsızlıklarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenmenin temel olduğunu vurgulayan Kurt; bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, doğru beslenme alışkanlıkları kazanması beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının en aza indirilmesinde rol oynayan koruyucu etmenlerden biri olduğunu kaydetti. Düzenli beslenme için vatandaşları uyaran Dr. Abdullah Kurt şöyle konuştu:

“Sebze ve meyveleri bol ve temiz çeşme suyunda yıkayarak kullanılmalıdır. Ezik ve çürük besinler alınmamalı, küflü besinler tüketilmemelidir. Paketlenmiş yiyeceklerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Özellikle et, balık, tavuk ve yumurta gibi besinler iyi pişirilmelidir. Büyük parça etlerde içinin de pişmiş olmasına özen gösterilmelidir. Pişmiş yemeği yeniden ısıtırken tümünü yeniden ısıtmak yerine yenecek kadarının iç sıcaklığının da belirli dereceye ulaşmış olmasına dikkat edilmelidir. Kaynağı belli olmayan şüpheli sular kaynatılmadan içilmemelidir.

Pişmiş besinler 2 saatten fazla oda sıcaklığında bekletilmemelidir. Artan pişmiş yiyecekler 3-4 gün içinde tüketilmelidir. Dondurucudan çıkarılan yiyecekler oda ısısında çözdürülmemeli, buzdolabının içinde çözünmesi beklenmeli ya da akan soğuk su altında çözdürülmelidir.

Çözdürülen besinler tekrar dondurulmamalıdır. Et, tavuk, balık gibi besinleri çiğ yenecek marul, salatalık gibi besinlerle birlikte bulundurulmamalıdır. Et, tavuk, balık gibi besinleri hazırladığımız kesme yüzeyi, bıçak ve tezgah gibi yüzeyler yıkamadan kullanılmamalıdır.

Kesme yüzeyinin bir yüzünü her zaman çiğ yenen besinleri, diğer yüzeyini et ve et ürünleri hazırlamak için kullanmalı, veya et ve sebzeler için ayrı doğrama yüzeyleri kullanılmalıdır. Çiğ besinlerle pişmiş besinler birbirinden ayrı tutulmalıdır. Hazırlanan besinler uygun koşullarda kapalı kaplarda saklanmalıdır”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir