Sgk Vizite

Sgk Vizite Giriş

SGK vizitesi bir kuruluşta çalışan kişilerin iş sahibi tarafından sosyal haklarını güvence alındığını ve bu haklarını kullanabilmesi için kullanması gerektiği bir belgedir. SGK vizitesi sağlık kuruluşlarından hizmet ücreti alınmaması ve ücretsiz muayene edilmesi için kesinlikle gerekmektedir. SGK vizitesi bulunmayan kişiler Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından ücretsiz bir şekilde yararlanamazlar. SGK vizitesi memurlar, işçiler ve sigortalı elemanlarda kullanılan bir belge olduğundan sadece çalışma süresince geçerli olur. SGK vizitesinden çalışan kişinin yanı sıra ailesi de yararlanabilir.

SGK Vizite Nedir

SGK vizite yapılan sözleşmeye göre işveren tarafından belirlenmiş kuruluşlardan ücretsiz hizmet almaya yarar.  SSK, Sağlık Ocağı, Devlet Hastaneleri gibi alanlarda ücretsiz muayene görebilmeyi sağlar. Bunların yanı sıra sağlık sigortanızı kullanabilmeniz için olanak sağlar. İş sırasında başınıza gelen iş kazalarının muayene ücretlerinin her ne kadar olursa olsun kullanılabilmesini sağlar. Bu durumda SGK vizitesi kişinin sosyal haklarını güvence altına alır.

SGK Vizite Nasıl Çıkartılır

SGK Vizitesini çıkartma işlemi aile ve çalışan kişinin çıkartması olarak ikiye ayrılmaktadır.

Çalışan Kişiye SGK Vizitesi

Çalışan kişi kendi adına SGK vizitesi çıkartmak için öncelikle 1 adet vesikalık fotoğraf, 90 gün önce alınmış vizite kağıdı, nüfus cüzdanınızın fotokopisi ve eski sağlık karneniz gerekmektedir. Bunları SGK kurumuna vererek SGK vizitenizi çıkartabilirsiniz.

Aile Üyelerine SGK Vizitesi

Aileniz için SGK Vizitesi çıkartmak istiyorsanız ilk önce 120 günlük sağlık sigortası primi ödemeniz gerekiyor. Sağlık primini ödedikten sonra ailenizdeki kişilerin TC kimlik numaralarını, öğrenci olan aile üyeleri için öğrenci belgesi, öğrenimini bitirmiş kişiler için taahhüt belgesi, 1’er adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve eski sağlık karneleri gerekmektedir. Bu gerekli belgeleri hazırlayıp SGK’ya verdiğiniz takdirde aileniz için SGK vizitesini çıkartmış olursunuz.

Emekli Sigortalılara SGK Vizitesi

Çalıştığı yerden emekli olmuş sigortalı kişiler ise SGK vizitesi almak için emekli tahsis numarasını, nüfus cüzdanının fotokopisini, 1 adet vesikalık fotoğrafını ve sağlık karnesini getirerek SGK vizitesini çıkarttırabilirler.

Emekli SGK Vizitesi

Emekli olan kişilerin ailelerine SGK vizitesi çıkartabilmesi için kişinin kendi emekli tahsis numarası, aile bireylerinin TC Kimlik numarası, ailede öğrenim görenlerin öğrenci belgeleri, 18 yaşından büyük olan kişilerin ise taahhüt belgesi, aile üyelerinin 1’er adet vesikalık fotoğrafı, emekli olan kişinin eşi için evlilik cüzdanının fotokopisi ve eski sağlık karneleri gerekmektedir. SGK vizitesini çıkartmak için bu belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna götürmeniz gerekmektedir.

 Vizite Kağıdı (Sigortalının Eşi ve Geçindirmekle Yükümlü Olduğu Çocuklarına Ait) [Vizite Kağıdı (Sigortalının Eşi ve Geçindirmekle Yükümlü Olduğu Çocuklarına Ait) (Ek-5)]
 Vizite Kağıdı (Sigortalının Eşi ve Geçindirmekle Yükümlü Olduğu Çocuklarına Ait, [Vizite Kağıdı (Sigortalının Eşi ve Geçindirmekle Yükümlü Olduğu Çocuklarına Ait, Ek 5)]
 Vizite Kağıdı (Sigortalıya Ait) (Ek-4) [Vizite Kağıdı (Sigortalıya Ait) (Ek-4)]
 Vizite Kağıdı (Sigortalıya Ait, Ek 4) [Vizite Kağıdı (Sigortalıya Ait, Ek 4)]

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir