Sigortası İptal Edilen Sigortalılar

SGK son bir yılda sigortası iptal edilmiş olan insanlar için çalışma yaptı ve bu durumda olan vatandaşların merak ettiği sorulara cevap verdi. Bu durumda olan vatandaşlara yardımcı olmak adına yaptığımız bu yazıda SGK tarafından sigortası iptal edilen vatandaşlar için yapılan açıklamayı sitemiz üzerinden yayınlama gereği duyduk.

Sigortam Neden iptal edildi?
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan denetimler ile son 1 yıl içerisinde toplam 476 işyerinin sahte olduğu ortaya çıktı.Bu iş yerinde çalışan işçilerin tamamının ödenen bütün sigorta bedelleri SGK tarafından iptal edildi.Yaklaşık olarak 44.260 kişinin sigortalılıklarının iptal edildiği tahmin ediliyor.

SGK yapılan bu usülsüzlüğü bu şekilde basına duyurdu;
“Öncelikle küçük metre kareli büroların dolandırıcılar tarafından kiralandığı ve işyeri olarak gösterildiği, sonra sokakta yaşayan gariban vatandaşa paralar verilerek üzerine şirketler kurulduğu tespit edildi.Özellikle sosyal güvencesi olmayan şoför esnafı, ev hanımı gibi işsizler bulunarak, bu işyerinde çalışıyormuş gibi sigortalı gösterilip, kendilerinden aylık 150-200 TL ücret alınıyor. Kişilerin sigortalı bildirimleri devam ediyor ancak devlete prim borcu ödenmiyor.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir