SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Sgk Prim Ödeme

Sgk Prim Ödeme

Kredi Kartı İle Prim Ödeme

SGK prim ödeme işleminizi işvereninizin yapması gereklidir. Eğer halihazırda bir işte çalışmıyorsanız isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. Böylece kendi primlerinizi kendiniz de ödeyebilirsiniz. İşverenler sözleşme yaptıkları çalışanlarının primlerini SGK’nın belirlediği süre sonuna kadar ödemekle yükümlüdür. Bu primler çalışanın kazançları toplamı üzerinden hesaplanır. İşveren kendisine ait olan prim tutarlarını bu tutara eklemelidir ve çalışanların hissesi prim tutarlarını ücretlerinden kesmelidir.

Bağkur Borç Sorgulama

Prim ödeme süresi ise sigortalının sözleşme yaptığı ayı takip eden aydan bir sonraki ayın sonuna kadardır. Eğer işveren çalışanının ücretini 1 Nisan ve 31 Mayıs tarihleri arasında ödemişse 30 haziran tarihine kadar primlerini de ödemesi gerekmektedir. İşveren uzun süreli çalışan almamışsa; örneğin çalışanla kısa süreliğine anlaşmışsa, ay içerisinde 30 günden az çalışandan ev hizmeti aldıysa, veya çağrı üzerine çalıştırdıysa sigortalının eksik olan günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamakla yükümlüdür.

Ssk Prim Ödeme

Kamu idareleri ise kamu görevlilerinin prim tutarlarını kanuna uygun bir şekilde hesaplayarak bu tutarları ücretlerinden kesip kamu idarelerine ait prim tutarlarını da üzerine ekleyerek verilen süre sonuna kadar SGK prim ödeme işlemini gerçekleştirmek zorundadırlar. Eğer kamu görevlileri maaşlarını 1 Nisan ve 30 Nisan tarihleri arasında peşin olarak aldılarsa primlerinin 15 Nisan’da, 1 Nisan ve 30 Nisan tarihleri arasında hak edip aldılarsa 15 Mayıs’da primlerinin ödenmesi zorunludur. Eğer işverenler primleri ödemeleri gereken tarih itibariyle ödememişse, ödemediği her ay için gecikme faizi uygulanır. Primler ödenmemeye devam ederse 6183 sayılı kanun maddeleri gereğince işveren için işlem uygulanır.

Bağkur Prim ÖDeme

Eğer herhangi bir kurumda çalışmıyorsanız isteğe bağlı sigortaya başvurabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortaya başvurmak için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, Türkiye’de yaşaması veya Türkiye’de yaşıyor iken SGK sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde bulununan Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca 5510 sayılı kanunda yer aldığı şekilde zorunlu olarak çalışmayan, sigortalı olarak ayda 30 günden az çalışan veya tam zamanlı çalışmayan, sosyal güvenlik kanunları gereğince yaşlılık ve malüllük aylığı almayan kişiler isteğe bağlı sigortalılık olmak için başvuruda bulunabilir. Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ile başvuruda bulunabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigortalılık

İsteğe bağlı sigortalılığın başlangıç tarihi ise başvurduğunuz günün ertesi günüdür.  İsteğe bağlı sigorta primi ise alt ve üst kazanç sınırları arasında esas aylık kazancın %32’sidir. Prim ödemelerinde 12 ayı geçmeyen gecikmeler tolore edilmektedir. İsteğe bağlı sigortalılığınızı yine SGK’ya başvurarak bitirebilirsiniz. Prim ödediğiniz son günü takip eden günden itibaren isteğe bağlı sigortalılığınız son bulacaktır. Ayrıca aylık talebinde bulunduysanız talep tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortalılığınız bitecektir. Geriye dönük olarak gecikme zammıyla SGK prim ödemesi yapabilirsiniz. Direk olarak bankalara ödeme yapabileceğiniz gibi kredi kartınızla da ödeme yapabilirsiniz. Ziraat Bankası üzerinden online ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Sgk Prim Ödemesi Yapmak İçin                                    Tıklayınız

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. mevlüt
  2. hayriye
  3. mesut
  4. ahmet
  5. muhammed doğanay
  6. nazmiye yıldırım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir