Sezaryenin zararları nelerdir

Çağımızda doğum için sezaryeni tercih edenlerin sayısı oldukça fazla olduğundan dolayı sezaryenin zararlarını sizlere aksettirmek ve sezaryen doğumu tercih ettiğinizde ne tür komplikasyonlarla karşılaşacağınızı bilgilendirmek için ufak bir araştırma yaptık. Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan ve New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre sezaryen doğumda, bebekte ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Gebe kadınların yarısında fazlası doğum yapmak için sezaryeni kendi isteklerine göre tercih ediyorlar. Ancak uzmanlar keyfi olarak tercih edilen sezaryenin, normal doğuma göre iki kat fazla riski bulunuyor.

Sezeryan doğumun zararları

 

Sezeryan doğumda anne karnı açıldığı için karın içi iltihaplanması riski bulunur.
Kan kaybı normal doğuma göre daha fazladır.
İdrar kesesinin yukarı kayma ve idrar yolu zedelenmesi riski vardır.
Dikiş bölgesinde uzun müddet devam eden sancılar olur.
Bebeklerin bağışıklık sisteminde sorunlar görülebilir.
Yapılan araştırmaya göre sezaryenla dünyaya gelmiş olan çocukların kanser, şeker ve astıma yakalanma oranları normal doğumla dünyaya gelenlere nispeten daha yüksektir.

 

Uzmanlar normal doğumun sağlık açısından risk barındırdığı, hekimlerin sezaryen doğumu önerdiği durumlarda endişe edilmemesine, bunun hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için doğru bir tercih olduğununda altını çizdiler.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir