Sezaryen sonrası normal doğum yapılır mı

Gebelik döneminden doğum zamanına kadar bir sorunla karşılaşılmadığı sürece, kadın doğum uzmanları normal doğum yapılmasını önermekteler. Zorunlu kalınmadığı sürece sezaryen doğum artık yapılmıyor. Ancak gebelikte yaşanan sorunlar anne adaylarını, istese de istemese de sezaryene zorluyor. Ancak sonrasında yine bebek düşünen anneleri yada daha önceden doğumunu sezaryen ile gerçekleştirmiş ve yeniden hamile kalmış olan annelerin en büyük endişesi, sezaryen sonrası normal doğumun mümkün olup olmadığıdır.

Türkiye’de yaşayan annelerin bir çoğunluğu normal doğumu tercih eden kişilerdir. Zira, normal doğum sonrasının daha kolay atlatılması, annenin daha erken ayaklanması, doğum sonrası acının daha az hissedilmesi, sezaryen doğumun etkilerinin normal doğuma göre uzun sürmesi ve bunun gibi daha birçok sebep düşünüldüğü zaman normal doğum en cazibidir. Bu nedenle kadınların çoğu bir problemle karşılaşmadıkları sürece normal doğumdan yanadır. Peki daha önce sezaryen doğum yapmış, sonrasında yeniden hamile kalmış olan annelerin normal doğum yapma şansı var mıdır?

Bu sorunun cevabını araştırdığımız zaman, uzmanların birbirleri ile çelişen cevaplarına denk geldik. Bir kısmı bunun mümkün olduğunu söylerken bir kısmı da, sezeryan sonrası normal doğum mümkün değildir, diyor. Amerika’da yaşayan kadınların %60’ı sezaryen sonrası isteğe bağlı olarak normal doğum yapmıştır. Ancak uzmanlar, normal doğum esnasında önceki sezaryen yaralarının geri açılma riskinin olduğunun da altını çiziyorlar. Durumun en vahim kısmı ise, rahimdeki yırtılmanın o an fark edilmemesidir. Böyle bir durumda hem bebeğin hem de annenin hayatı tehlikeye girer. Yeni bir ameliyata gerek duyularak rahimde alınabilir.

Sezaryen sonrası normal doğumu neren hekimlerin çoğu ise, Avrupa’da ve Amerika’dadır. Bizim ülkemizdeki hekimler ise böyle bir doğumu önermemektedir. Nedeni ise, doğum esnasında yırtılan rahim için ameliyatta gerekli olan taze kanın bulunamamasıdır. Bir diğer nedeni ise, geriye dönük ameliyat raporlarına ulaşmaktaki zorluk ve sezaryen sonrası hastaya epikriz verilmemesi alışkanlığından dolayı olan endişedir. Çünkü sezaryen doğumda ameliyat kesiminin nasıl yapıldığı önemlidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir