Ses Teli Egzersizleri Nasıl Yapılır

Ses teli egzersizleri ile zarar gören ses tellerinizi eski sağlığına kavuşturabilir ya da ses tellerinizi etkileyecek olan sorunlara karşı yine egzersiz ile ses tellerinizi kuvvetlendirebiliriz. Konuşmak için ihtiyacımız olan en önemli unsurlardandır ses telleri. Ses tellerinin zarar görmesi size ait olmayan bir sesin ortaya çıkmasına, sosyal ortamlarda kendinizi rahatsız hissetmenize ve bazen de iyice kısılan sesiniz ile konuşmakta zorlanmanıza sebep olur.

Bu yazımızda sizlere ses telleri için yapmanız gereken egzersizden yani bir nevi ses teli jimnastiğinden bahsedeceğiz. Problemsiz bir gırtlak istiyor ve sesinizin iyi bir şekilde çıkmasını arzuluyorsanız bu egzersizleri her sabah uyandığınızda uygulamanızı tavsiye ederiz.

Ses tellerinizin zarar görmesinden dolayı sesiniz kalın çıkıyorsa bol bol su için. Su ses telinizi nemlendirecek ve ses tellerinizin kayganlaşmasını sağlayarak sesinizin ince çıkmasını sağlayacaktır.

Sesinizin ısıtın. Bunun içince değişik sesli harfler kullanarak yavaş tondan yüksek tona doğru çıkın. Tıpkı yeni konuşmaya başlamış olan bir çocuk gibi. Bu ses teli için yapılan en güzel egzersizlerdendir.

Derin derin nefes alıp vermekte ses telinizin güçlenmesini sağlayacaktır. Çünkü nefes sese güç veren bir unsurdur.

Bağırmak ve çığlık atmak ses tellerinize zarar vereceği için kesinlikle yapmamanız gereken davranışlardır.

Sesiniz çıkmıyorsa kendinizi çok zorlamamalısınız. Eğer ki sık sık ses kısılması yaşıyorsanız hekime başvurun.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir