Serebral palsi hastalığı nedir

Serebral Palsi’li çocukları olan anne ve babaların bu hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olması, bilinçlenmesi ve nasıl bir davranış sergilemeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. Doğum öncesinde, sırasında yada sonrasında dünyaya gözlerini yeni açmış bebeklerde oluşan komplikasyonlar sonucu meydana gelen bu hastalık, bebeğin bundan sonraki yaşamını olumsuz derece etkilemektedir.Bu nedenle anne ve babalara büyük sorumluluklar düşmektedir.

Serebral Palsi nedir?

Beyin felci olarak da bilinen Serebral Palsi; doğum öncesi, sırası yada sonrasında beyin bölgesinde meydana gelen bir sorunun, hareket olanağını sağlayan kasların yetersiz ve zayıf kalmasını etkilemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Serebral’ın anlamı beyinle ilgili demek; Palsi’nin anlamı ise, kas yetersiziliği demektir.

Çok erken bir zamanda ortaya çıkan bu hastalık, yeni gelişen beyni etkilemektedir. Serebral palsi hastalığı olan çocuklarda güçsüzlük, sertlik, yavaşlık, titreme, denge bozuklukları ve daha birçok sorun görülür. Beyindeki oluşan kalıcı hasar neniyle ortaya çıkan bu hastalığın diğer adı da spastiktir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir