Sepsis nedir nasıl bulaşır

Vücudumuzda çeşitli bakteri ve mikroplar bulunmakta ve bu mikrop ve bakteriler kanımızı da kirletmektedir. Sepsis hastalığının ortaya çıkma sebebi de, kanın bu bakteri ve mikroplardan dolayı zehirlenmesidir. Kan dolaşımına karışan bakteri ve mikroplar vücutta hasara yol açar.

Sepsis hastalığının bulaşması, kan nakli, aşı yada intravenöz ile olur. İntravenöz yani toplar damar içine uygulanan enjeksiyon gibi, birinden kan alınması yada aşı olunması gibi direk kana ulaşan etkenler, sepsis hastalığın bulaşmasına neden olmakta.

Sepsis mikrobu kişiye bulaştıktan sonra diğer organlara da rahatlıkla yayılır. Diğer organlara yayılan sepsis mikrobu organların işlevini bozarak ani ölümlere sebep olur. Bu hastalık son derece dikkate alınması gereken bir hastalık türüdür. Dünyada birçok kişi bu hastalıktan dolayı aniden hayatlarını kaybetmekteler. Sepsis şok ölüme sebep olan bir hastalıktır.

Sepsis hastalığı özellikle çocukluk döneminde daha çok görülmektedir. Erken doğan yada sağlıksız doğan bebeklerin hastane ortamında uzun süre kontrol altına tutulması, bebeklere bazı tetkiklerin uygulanması bebeklerin bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle sepsisin bulaşma ve yayılma riski bebek ve çocuklarda daha yüksektir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir