Şeker Hastalığı Tedavisi

GİDEREK ARTAN ŞEKER HASTALIĞI DİĞER ADI İLE DİABET

        Tıp dilinde diabetes mellitus olarak bilinen şeker hastalığı, yaşam boyu devam eden ve pankreasın yeterli derecede insülin salgılayamamasından ve salgılanan insülinin yeteri kadar kullanılamamasından kaynaklanan bir tür rahatsızlıktır. Toplumumuzda oldukça yaygın olan iki tür şeker hastalığı bulunmaktadır. Bunlardan ilki tip 1 şeker hastalığı başlama yaşı yirmiden küçük. Başlıca belirtileri, kandaki şeker miktarının artması, karaciğerde enerji ve kolesterol yapımı için yağ yapımı artış gösterir, vücutta bulunan proteinlerde azalma yaşanır. Başlaması çok zaman almayan çoğunlukla birkaç gün ya da birkaç hafta içinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tip 2 şeker hastalığı ise, insülinin eksikliğinden çok etki gösterememesi sorun olur. Tip 1 şeker hastalığına oranla daha sık görülür. Başlama yaşı kırktan büyük olduğundan dolayı yetişkin türü diabet olarak tanımlanır. Aşırı kilolu insanlarda görülme oranı fazladır.

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMİ

           Şeker hastalığının belirtileri kan şekerinin yüksekliği oranında farklılıklar gösterebiliyor. Kan şekeri normalden biraz fazla olanlarda hiçbir belirti göstermezken, Tip 1 diabet hastalarında belirtiler birden ve çok şiddetli başlar. Genellikle, çok susama, sık idrara çıkma, sürekli yemek yeme isteği, açıklanamayan kilo kaybı yaşanması, yorgunluk, görmede bulanıklık, yaraların geç iyileşmesi, yüksek kan basıncı, sık hastalanma olarak belirti verir. Her yaşta gelişebileceği gibi çoğunlukla çocukluk ve ergenlik dönemlerinde belirti vermeye başlayan bir hastalıktır. Hareketsiz yaşam ve obezite tip 2 şeker hastalığı için oldukça önemli risk faktörleridir. Genetik faktörlerin yanı sıra, yüksek tansiyon ve kolesterolde hastalığın gelişiminde oldukça etkili rol oynar. Kandaki şeker düzeyinin artması vücuttaki birçok organa kalıcı zararlar verebiliyor. Şeker hastalığı uzun dönemli fakat oldukça yavaş gelişen bir hastalık olduğu için diyabetinizi kontrol altında tutmalısınız.

        Şeker hastalığının yol açabileceği ciddi problemler arasında kalp ve damar hastalıkları, sinir hasarı, böbreklerde oluşabilecek hasarlar, göz hasarı, enfeksiyon ve hastalıklara yatkınlık dışında en önemlisi de kanser türlerine yakalanma meyilli olmasıdır. Şeker hastalığının tedavisinde sağlıklı bir diyet ve egzersiz oldukça önemli rol oynamaktadır. Kan şekerinin normal düzeyde tutulması uzun ve kısa vadede oluşabilecek ciddi sağlık problemlerinden kaçınmak açısından oldukça önemlidir. Şeker hastalarına toz şeker, kesme şeker, peynir gibi besinler yasaklanmıştır. Hastalara uygulanan perhizler ile kan şeker oranı normal bir seviyede tutulur. Şeker hastalığının tedavi metodu insülin tedavisidir. Beslenme alışkanlığı bozuk olan, stresli bir yaşam tarzı olan ve özellikle fazla kilolu kişiler yüksek risk altındadır. Düzenli uyku, spor ve sağlıklı beslenme ile bu hastalıktan ve diğer sağlık sorunlarına engel oluna bilinir. Şeker hastaları doktorlarının verdikleri diyete harfiyen uyarak ve ilaçlarını düzenli olarak kullandıkları takdir de diğer rahatsızlıklara karşı oldukça ciddi bir tedbir alabilirler.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir