Sedef Hastalığının Tedavisi

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

     Sedef hastalığı, deri hastalıkları arasında en önemlisi olup sürekli tekrarlayıcı bir özelliğe sahiptir. Oldukça sık rastlanılan sedef hastalığı, tepeden tırnağa bütün vücudunuzu etkileyebiliyor. Uzmanların genetik ve bağışıklık sistemi ile ilgili olduğunu düşündüğü sedef genellikle vücudun diz, dirsek, bel, saçlı deri ve genital bölgesinde görülmektedir. Daha çok 20 ile 40 yaşlarında görülebilen hastalığın tipik görüntüsü ise derinin üzerinde kırmızı zemin üzerinde beyaz ince kabuklanmalardır.Sedef hastalığın başlamasını ve hızlanmasını stres, aşırı güneş ışığı, kullanılan bir takım ilaçlar sağlayabiliyor. Hastalık genellikle saçlı deriyi seçerek başlıyor. Eklem hastalıkları ile birlikte bir seyir izleyen sedef belirtilerinin ağırlığı ve yol açtığı problemler nede ile oldukça önem taşıyan bir rahatsızlıktır. Hastaların kimisinde eklemlerde ağrı oluşabilirken, kimisinde de hemen hemen tüm eklemler şişmektedir. Toplumda bilenin aksine tedavisi mümkün olabilen fakat genetik olduğu için kendini tekrarlayabilen bir hastalıktır.

SEDEF HASTALIĞININ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

      Kaşınma ve yanma belirtilerini dikkate alarak bir uzmana başvurulduğunda sedef hastalığı çözümsüz bir hastalık değil. Vücutta oluşan görünümünün yanı sıra bulaşıcı olabileceği endişesi hastaları oldukça kötü etkileyebiliyor. İhmal edildiği ve kontrol altına alınmadığında ise, kalp, tansiyon ve obezite, eklem rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve depresyon gibi birçok rahatsızlığa da sebep olabiliyor. Sedef hastalığının tedavisi hastalığın seyrine göre değişmektedir. Aşırı stres, alkol ve sigara tüketiminin yanı sıra bir takım ilaçların da kullanımı sonucunda oluşabilen hastalık tamamen psikolojik durum ile alakalı. Hastalığın seyrine göre uygun sedef hastalığı uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabiliyor. Sedef hastalığı tedavisinde önemli olan stresi kontrol altına alabilmektir. Stres birçok hastalıkta da olduğu gibi sedef hastalığını hızlandırıcı bir etken olarak görülmektedir. Deri üzerinde çoğalma gösteren hastalıkta vücudun kuru kalmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

      En çok kış aylarında yoğunlaşıyor ve özel bir bakım gerektiriyor. Sedef hastalığı hayati tehlike arz etmeyen bir hastalık olsa da nadiren ateşli ve sivilceli şekli ciddi problemlere yol açabiliyor. Yüksek ateş, deri yüzeyinde sıvı birikimi, protein kaybı ile vücudun dengesinin bozulabileceği bu durumlarda hastalık ciddiye alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Kesinlikle bulaşıcı olmayan sedef hastalığının tedavisinde amaçkendini tekrarlama özelliğine sahip bir hastalık olduğundan belirtileri ortadan kaldırmaktır. Soyulmayı ve kaşıntıyı giderici merhemlerin yanı sıra ağızdan verilen ilcalar ile de tedavi edilmektedir. Işın yolu tedavi yöntemi de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Sedef hastaları özellikle cilt bakımlarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Banyoda özellikle kese, fırça ve lif kullanmak cildi daha fazla tahriş edeceği gibi tedaviyi de zorlaştırıyor. Vücuda yağ katkılı bebek sabunları sürülmesi cilt açısından oldukça önemli. Kozmetik ürünlerden ve baharatlı gıdalardan uzak dururken rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir